AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?

7Son dönemin yeni trendi aliexpress.com’dan alışveriş yapmak. Çevremden çokça soru geliyor bu konuda, aynı zamanda duyduğum ve yanlış bilinen şeyler de var. Bu yazımda aliexpress.com’dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken şeyleri sıralayacağım. Umarım bazı tabuların yıkılmasına da vesile olurum.

Yazıya başlamadan önce, alışveriş yapacaksanız lütfen bu linkten gidin, her aldığınız üründe bana da ufacık da olsa bir yardımınız oluyor.

https://ad.admitad.com/g/qa7w8joxdka1b5c318caa794ddcf6a/

Buradaki yazıyı okuduktan sonra 10 maddede dikkat edilmesi gerekenleri yazdığım Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı! yazısına göz atmayı unutmayın.

aliexpress-logo

Öncelikle bir hesap açmalıyız. İlk yapamız gereken bu olacak. Hesap açmak basit, temel bilgileri giriyorsunuz, kargo adresinizi giriyorsunuz ve hesabınız açılıyor.

Kargo adresinizi girerken mümkünse iş ya da her zaman gündüz birinin bulunduğu bir adresi verin. Zira PTT kargo ile geldiğinden ilk geldiklerinde birini bulup teslim etmeleri önemli.

Bundan sonraki adımları birkaç başlıkta ele alabiliriz.

 1. Ürün seçimi
 2. Satıcı seçimi
 3. Ödeme şekli seçimi
 4. Kargolama şekli
 5. Kargo geldikten sonra kontrol ve onay
 6. Kargo gelmezse ya da ürün istediğimiz koşullarda değilse şikayet etme

Bu adımlara dikkat ederseniz alışveriş yapmanızda hiçbir sıkıntı yok. Haydi başlayalım:

Ürün Seçimi

Ülkemizde bulunan ve satılan birçok ürünün burada çok daha hesaplı ve bazen daha kaliteli olduğunu görmek sizi biraz üzecek, daha önce verdiğiniz paralara yanacaksınız ilk zamanlar. Hani 50-60 liralara aldığınız telefon kılıfları var ya, işte burada onlar 1 dolar ile 15 dolar arasında değişiyorlar. 1 dolar olanları ülkemizde ünlü mağazalar 30-40 lira gibi fiyatlara satıyor. 10 dolar olan ürünler ise en az 100 liradan satılıyorlar. Hele ki deri olmayagörsünler 150-200 liralara satılıyorlar.

Lakin, aliexpress’ten alırken de dikkatli olmalıyız. Aynı ürün bir satıcıda 3 dolarken, başka birinde 7 dolar olabilir. Ucuz olan her zaman iyi diye bir kavram yok ama biraz inceleyerek aynı ürün olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ya da mesela bazı ürünler Türkiye’de daha hesaplı ya da kafa kafaya olabiliyor. Bu durumda daha hızlı gelmesi ve garantili olabilmesi için Türkiye’den almak daha avantajlı.

Kingston daha ucuz hepsiburada

Türkiye’deki fiyatı

kinsgton daha pahalı ali

Aliexpress.com’daki fiyatı

Son olarak da ne olduğu belirsiz ürünler almayın. Özellikle elektronik bir şeyler alırken. Hatta tekstil’de de alışveriş yaparken çok dikkatli olmak lazım, Çin’den gelecek tekstil ürünlerinin orijinal olmama riskleri var. Yani yine alışveriş yapabilirsiniz tabii ki ama sizden fazla paralar almalarına izin vermeyin. Çok güzel replika ürünler alınabiliyor tekstil’de de ama iyi incelemek ve yorumları iyi okumak lazım.

Ne olduğu belirsiz ürünler almayın Ne-olduğu-belirsiz-ürünler-almayın adidas ayakkabı

 

Satıcı Seçimi

Ürün seçmek kadar önemli bir süreç bu. Eğer dikkatsizce her önünüze gelen satıcıdan alışveriş yaparsanız, illaki birinde sıkıntı yaşarsınız. Bunun için satıcının yorumlarına dikkat etmekte fayda var. Hatta ürün altındaki satıcıdan bağımsız yorumlara da bakmak lazım. Bazen bir satıcı bir üründe çok iyi not alıp, başkasında kötü not alabiliyor; tamamen tedarik sürecine bağlı oluyor bu durum.

Satıcı puanı %95’in altında olmamalı. Eğer altındaysa %90’a kadar satıcı ile iletişime geçerek sipariş verilebilir. %90 altına ise hiç bulaşmayın, muhtemelen sıkıntı yaşarsınız.

Ürün geri bildirimleri de 5 üzerinden 4.5 altında olmasa iyi olur ama biraz daha detaylı bakarak sebebi inceleyerek sipariş verebilirsiniz yine. Mesela yavaş kargodan dolayı düşmüştür ama ürün kalitelidir; bu durumda aceleniz yoksa yine alışveriş yapabilirsiniz.

Satıcı orijinal ürün sattığını iddia ediyorsa bunu en iyi yorumlardan okursunuz. Mesela ben Türkiye’de 210 lira olan hafıza kartını aşağıdaki satıcıdan 30 dolara aldım, yani 70 lira. Hem de hızlı yolladığı için 10 günde elimde oldu. Hem yorumlardan, hem de elime ulaştıktan sonra yaptığım testlerden, satıcının gerçekten de orijinal ürün sattığını anladım.

 

Eğer düzgün bir satıcı bulursanız da sürekli ondan alıp kendinizi garantiye alabilirsiniz. Yani kaydını iyi tutun kimden alıp da ne kadar sürede size geldiğinin 🙂

Ödeme Şekli Seçimi

Maalesef Paypal yok. Paypal olmadığı için de şu anda kredi kartı ile almaya mecburuz. Bu konuda size önerim, ne olur ne olmaz sanal kredi kartı oluşturun ve anlık limit belirleyip bu kartla işlem yapın. Zaten anlık limit ayarlaması yapabileceğiniz için oldukça güvenli olacaktır.

 

Sanırım Apple ile Apple Pay entegrasyonu için konuşmalara başladılar. Yani parmak izi okuyuculu bir iPhone’u olanlar Apple Pay ile buradan alışveriş yapabilecekler gelecekte. Gelirse güzel olur ama sanal kartla almak da gayet güvenli.

Kargolama Şekli

Zaten ürünleri sıralarken Türkiye için ücretsiz kargosu olanları sıralayın, eğer aradığınız çok özel bir ürün yoksa. Ücretsiz kargodan kastım TR’ye girdikten sonra PTT ile gelecek demek. Bize gelene kadar da ya Çin ya da Honkong postası ile geliyor olabilir. Genelde bu kargo firmaları para almıyorlar ya da en ucuz bunlar oluyor. Bunların dışında ünlü firmalarla sipariş vermemenizi öneririm, evet mesela DHL ile daha hızlı gelebilir ama ürünün bazen 10 katı kargo ödersiniz. Buna dikkat edin mutlaka.

 

Kargo konusunda bir diğer husus da, satıcıdan mutlaka takip numarasını düzgün vermesini isteyin. 5 doların üstünde genelde bu takip numarası düzgün oluyor ama altında çoğu zaman takip edilemez posta ile yolluyorlar maliyeti arttırdığı için. Siz 5 doların altı da olsa üstü de olsa, satıcıya takip numarası istediğinizi bildirin.

Bazıları satıcının kargolama metodu diye farklı kanallardan takip edilebilecek şekilde yollayabiliyorlar. Bu durumda da satıcıdan takip edebileceğiniz internet sitesinin adını vermesini isteyin. Zaten siz sormadan kendileri de not olarak düşebiliyorlar kargo bilgilerinin bulunduğu bölüme.

Kargo geldikten sonra kontrol ve onay

Kargonuz sorunsuz bir şekilde size ulaşırsa ve gerçekten istediğiniz kalitede bir ürünse satıcıya onay vermeniz gerekiyor. Buyer Protection yani Alıcı Koruma Programı adı altında size bir süre veriliyor ve bu süre dolmadan siz ürünü almışsanız satıcıya onay veriyorsunuz. Ardından da mutlaka geri bildirim bırakın ve hatta yorum yazın ki sizden sonra satın alacak insanlara yardımcı olun. İngilizce bırakmak zorunda değilsiniz, Türkçe bırakmanız da gayet yeterli, sonuçta Türkiye’den alacaklara faydanız olur en azından.

Kargo gelmezse ya da ürün istediğimiz koşullarda değilse şikayet etme

Böyle bir durum başınıza gelebiliyor. Hatta bazen satıcı ürünün eline geri geldiğini söyleyip sizden uyuşmazlık kaydı açmanızı isteyebiliyor. Evet AliExpress’te eğer bir sorun yaşarsanız yapmanız gereken şeyin mucizevi adı “Open Dispute” ya da “Açık Uyuşmazlık”  🙂 Türkçe’sinde saçmalamasının sebebi ise site dil değiştirdiğinizde Google Çeviri hizmetini kullanıyor ve maalesef tarzanca bir Türkçe ile siteyi Türkçeleştiriyor. Eğer İngilizce sıkıntınız varsa kullanabilirsiniz o kadar kötü değil ama sonra yanlış anladığınız bir yer yüzünden uyuşmazlık kaydı açarsanız haksız bulunabilirsiniz. Bir de, sonuçta satıcı ile konuşmalarınız İngilizce olmak zorunda. Gerçi Çin’li kardeşler bazen İngilizce’de bile saçmalıyorlar 🙂

open dispute

 

Eğer anlaşmazlık onaylanırsa da hem size mail gelir hem de statüsünü görürsünüz. Ne talep ettiyseniz satıcı bunu kabul etmiş demektir ve eğer para iadesi istemişseniz istediğiniz kadar alırsınız. Ben şu ana kadar reddedilmedim 😀

Ödemeyi ortalama 1 hafta içinde iade olarak alıyorsunuz. Satıcı ile anlaşmanıza göre ürün gelmiş ve memnun olmamışsanız ürünü geri isteyebilir, hatta kargoyu ödemenizi de isteyebilir. Eğer ürün sizde kalmışsa, bazen yarısını iade alabilirsiniz. Tamamen satıcı ile anlaşmanıza bağlı. Ama ürün ulaşmamışsa kesin ödeme alırsınız; güvenilir bir satıcıysa.

 

Şu soruyu yazımın sonuna sakladım: Peki ne kadara kadar vergi vermeden gümrükten geçirebilirim? 

Birçoğunuz bunu biliyor, bilmeyenler için; 30 euroya kadar vergiye tabi değiliz diyebilirim. Ama gümrük memurları da artık satıcıların fiyatı ucuza gösterdiklerini ve hediye etiketi ile pahalı ürünler alındığını bildikleri için bazen sadece bu da yetmiyor. Sizi gümrük müdürlüğüne çağırıp bu ürünü gerçekten bu fiyata alıp almadığınız sorgulayabiliyor. Bunun gibi bir durumda mutlaka satın aldığınız sayfanın linkini gösterin. Hatta daha ucuz sahte bir ürün varsa bunu gösterin daha garanti olur. Zaten siz 5 dolara da almış olsanız eğer paket çok büyükse gümrüktekiler sizi bir kahve içmeye çağırabilir, hazırlıklı olun.

Mesela bir arkadaşımın şirketine 3000 dolarlık DSLR lens seti almışlar. Ama sitede aynı setin aynı paket ile 300 dolarlık versiyonu da varmış. Gümrükte vergi öderken 300 dolarlık olanı gösterip buna göre vergi vermişler. Bu tarz yaklaşımlar da mümkün 🙂

Daha detay sorularınız varsa yorum olarak yazın cevaplamaya çalışayım.

Mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

Ne diyelim; iyi alışverişler 🙂

 

.

479 Cevaplar

 1. Aslı dedi ki:

  Merhaba ben aliexpresten bir ürün aldim normal internet alisverisi gibi kart bilgilerimi faln girip alisverisi gerceklestirdim siparislerim kismina baktigimda şimdi öde ürün beklemede falan yazıyordu bu odemenin gerçekleşmediği anlamına mı geliyor? Para kesintisi olmadi mı?

 2. D.D.Güçlü dedi ki:

  Evet ödeme yapamamışsınız. Bankanız ile görüşmeniz lazım.

 3. Ahmet Koza dedi ki:

  Esenlikler ben adresi yanlış girdim farklı bir mahalle seçiliydi ama hemen kargoya verilmeden saticiyla iletişime geçtim 10 gün oldu cevap verilmedi ürün kargoya verildi satıcı cevaplasada değiştiremez sanırım bundan sonra ne yapabilirim PTT ile iletişime geçip adresini değiştirebilir miyim ve aldığım ürün 37 dolar düşük yazmalarını söyledim ama satıcı inada cevap vermedi büyük bir ihtimalle gümrüğe takılır ve gümrük kağıdı başka adrese gider

 4. D.D.Güçlü dedi ki:

  Dispute açın, durumu özetleyin, satıcı cevap vermiyor para iadesi istiyorum yazın. İngilizce tabii. Satıcı isterse kargoyu geri çekebiliyor, o uğraşsın biraz.

 5. Merve dedi ki:

  Parayi dolar olarak mi ödüyoruz yoksa tl olarak da ödenir mi

 6. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankanızdan dolar olarak çekilir, banka o günün kurundan tl olarak yansıtır.

 7. AvmSepetim.Net dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler. E-ticaret işiyle uğraşıyoruz. 30 Bin’den fazla ürünün satışını tek bir domain altında sağlamaktayız. Global sitelerde sistemin nasıl yürüdüğü hakkında net bir bilgi paylaşımı sağlayanlara henüz rastlamadık.

  Küresel e-ticaret siteleri Aliexpress veya Alibaba gibi sitelerde mağaza açma ile ilgili belli sorunlar yaşadık. Deneyiminiz var mı?

  Konuyla ilgili yardımcı olmanızı rica ederiz.

  Entegre olacak domain: https://www.avmsepetim.net

 8. D.D.Güçlü dedi ki:

  Mağaza açma deneyimim yok maalesef.

 9. ali uyanık dedi ki:

  Madem siparişi
  https://ad.admitad.com/g/qa7w8joxdka1b5c318caa794ddcf6a/
  adresinden verince size faydası oluyor; siparişi size versek, siz alıp (kârınızı koyarak) bize gönderseniz mantıklı olur mu? 2TB olarak aldığım flash bellek 8 GB çıktı. Yediğim kazığı unutmamak için anahtarlığıma taktım. Hergün yanımda taşıyorum. İtiraz ettim ama arkasını aramadım. İyi günler diliyorum. Kolay gelsin.

 10. Onem dedi ki:

  Iyi aksamlar Ben Alibaba.com veya ali express ten alisveris yapmak İstiyorum acaba turkce Bilen birisiyle nasil iletisim kurabilirim

 11. D.D.Güçlü dedi ki:

  Geçemezsiniz. Satıcılarla ancak ingilizce ya da çince anlaşabilirsiniz. Ayrıca ben danışmanlık yapabilirim ama o ayrı bir hizmete çevirdim artık. doga@ddguclu.net ’ten yazabilirsiniz isterseniz bana.

 12. Aysen dedi ki:

  Alışverişte adres bilgisi girerken iletişim tercihi diyor oraya ne yazmam gerek isim soyadım yazıyorum kabul etmiyor

 13. Hediyelik Eşya dedi ki:

  Teşekkür ederiz. Gerekli bilgiyi araştırmaya devam ediyoruz. Tekrar’dan emeğinize sağlık.

 14. Mert dedi ki:

  merhaba ödemeyi sanl kart üzerinden tl olarak yapabiliyor muyuz

 15. Mert dedi ki:

  alacağım ürün 31.55 dolar gümrük sınırı nedir gümrüğe takılır mı acaba

 16. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ödeme dolar olarak talep edilir ama bankanız bunu tl’ye çevirip çeker karttan. Sanal kartla alışveriş en güvenlisi.

 17. D.D.Güçlü dedi ki:

  Muhtemelen takılmaz ama siz yine de 20 dolar civarı yazmalarını söyleyin.

 18. Seymaaaaaa dedi ki:

  Burda dolar olarak yazıyor ben tl olarak ne kadar olduğunu nerden bilecem

 19. D.D.Güçlü dedi ki:

  O günün kurundan bankanız çevirerek yansıtır.

 20. Kaya dedi ki:

  Merhaba benim kredi kartım yok sanal kredi kartı kullanabilir miyim ve nasıl kullanılıyor. Bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler.

 21. Kaya dedi ki:

  Vakıf Bankın banka kartı var online alışverişe açıktır geçerli olurmu

 22. D.D.Güçlü dedi ki:

  Yurt dışından ve online alışverişe açıksa olur.

 23. Kaya dedi ki:

  Yani yurtdışı için mi online ye açık olmalı

 24. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankaya söylerseniz yapacağınız işlemi, gerekli ayarları yaparlar.

 25. Kaya dedi ki:

  Peki Teşekkürler.

 26. Ozge dedi ki:

  Merhaba, bir sorum olacakti. https://www.aliexpress.com/item/12Pcs-Lot-Empty-Bubble-Soap-Bottles-Wedding-Birthday-Party-Decoration-E-CH/32688215173.html?spm=2114.10010108.1000013.6.6cf2f13crKCQsx&traffic_analysisId=recommend_2088_3_90158_shotall&scm=1007.13339.90158.0&pvid=02976f38-bc53-44e2-aa3e-a85808832b97&tpp=1 su urunu almak istiyorum fakat 23 tane yani paket olarak 23 tane olarak 276 tane yapiyor. Nikah hediyesi yapmak icin alacagim, Ucret olarak gumruge takilmaz ama sayi olarak fazla olacagi icin satis amacli mi alindi diye bir supheye dusurup gumruge takilir mi sizce ? Tesekkurederim.

 27. Kaya dedi ki:

  Abi Banka kartı ile alışveriş yapacağım vakit hangi ödeme şeklini seçmem gerekiyor.

 28. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ayrı ayrı sipariş edin. Ya da satıcıyla konuşun normal boyda paketler halinde yollasın. Fazladan 4-5 kutu daha söyleyin ki gecikirse sıkıntı olmasın, bazen 2-3 ayı bulabiliyor.

 29. D.D.Güçlü dedi ki:

  Kredi kartı ya da varsa debit kart olmalı. Ben sanal kredi kartı ile yaptığım için net bilmiyorum ama debit yazmıyorsa kredi kartıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir