Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı!

Aliexpress neydi?

Aliexpress emekti! 🙂

aliexpress

Daha önce Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır yazısı yazmıştım. Aradan biraz zaman geçti ve ben Aliexpress konusunda daha da uzmanlaştım ve 10 maddede Aliexpress’ten alışverişin listesini çıkardım.

Eğer bu maddelere uyarsanız sıkıntı yaşamadan Aliexpress’ten alışveriş yapabilirsiniz.

Yazıya başlamadan önce, alışveriş yapacaksanız lütfen bu linkten gidin, her aldığınız üründe bana da ufacık da olsa bir yardımınız oluyor.

https://ad.admitad.com/g/qa7w8joxdka1b5c318caa794ddcf6a/

Maddelerde bir önem sırası yapmadım. Hepsine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü. Haydi başlayalım…

1- Satın almadan önce yorumları mutlaka okuyun.

Sadece satıcının yorumlarını okumanız yetmez. Aynı zamanda o ürün sayfasnıdaki yorumları da okumanız gerekiyor. Çünkü ürünün durumuna ve satıcının tutumuna dair bilgileri en güzel buralardan anlayabilirsiniz. Yine buradan da ürünün fason olup olmadığını çıkarabilirsiniz. Mesela, SJCAM’in SJ4000-5000 model aksiyon kameraları go-pro çakması olarak çıktı. Ama sonra bunların da fasonları yapıldı. Alırken dikkat etmek lazım. Fasonun fasonunu almak ilginç olabilir…

seller_feedback_in Satıcının yorumlarını ürün sayfasında sağ tarafta satıcıya tıklayarak görebilirsiniz.

2- Ürünün alternatiflerini mutlaka araştırın.

Aliexpress’te aynı ürünü satan onlarca satıcı var. Bu satıcıların bazıları ürünü tedarik ederken daha hesaplıya alıp daha ucuza satabiliyor. Ya da kampanya yapıp daha hesaplıya verebiliyor. Bazı ürünler de TR’de daha hesaplı. Mesela micro sd kartların bazı modelleri ülkemizde daha hesaplı. Hem de en az 2 sene garantili oluyorlar. Başka bir örnek de SJCAM, TR’de 400 lira civarında satılıyordu, aynı dönemde Aliexpress’te 100 dolardı. 2 sene garanti için 100 lira fazla vermek mantıklı olur. Karşınıza çıkan ilk ürünü almamakta fayda var özetle. Çok spesifik bir ürünse ve başka satan yoksa yapacak bir şey yok tabii.

3- Ürün görseli ve açıklamalarına dikkat edin.

Zira ürünün görseli ile açıklamaları aynı olmayabilir. Türkiye’de de bazen olabiliyor. Görselde gösterdiği bazı ürünleri açıklamada göndermeyeceklerini söyleyebiliyorlar. Hatta bazen ürün görseli boyut olarak o kadar yanıltıcı oluyor ki, açıklamaları okumazsanız işinize yaramayan ürün almış olursunuz. Ben bileme taşı alacaktım. Baktım, fiyatlar muhteşem, tam da istediği gibi taşlar. Ama sonra açıklamaları okuyunca benim aradığımın 3’te 1′, boyutunda olduklarını gördüm. Gerçekten hayal kırıklığı oluyor ama elinize geçtiğindeki aldatılmışlık hissinden iyidir.

Ayrıca bir ilanda birden fazla ürün satılabiliyor. Mesela tişört alacaksınız diyelim. Aynı ürünün tek ilan altında birçok şekilde satılan türü olabilir. Bunu ya seçmeli ya da satın alırken açıklama alanına girmelisiniz. Evet alışveriş o kadar da kolay değil 🙂 İlk zamanlar biraz emek istiyor, ama sonra alışınca bunları otomatikman ve hızlıca yapabileceksiniz. Resimde bir USB kablonun onlarca seçeneğini görüyorsunuz 🙂

item_type_selection

4- Giriş seviyesinde İngilizce bilmeden alışveriş yapmayın.

En azından ilk alışverişi bilen biri ile yapın, sonrasında bir sıkıntı çıktığında yine İngilizce konuşmanız gerekecek. Aliexpress’in Türkçe sitesi ve desteği yok. Google çeviriye güvenip de işlem yapmayın. Aynı zamanda siteyi Türkçe görüp de Çinlilerle Türkçe konuşacağınızı sanmayın. Bazen İngilizce’yi bile zor anlıyorlar.

5- Türkiye gümrüğündeki sınırlamalara uygun alışveriş yapın.

Sınır 75 Euro yani 80 dolar civarıdır. Ama siz 70 doların üstünde ürün almayın yine de. Alsanız da üstüne daha düşük yazmalarını ve hediye etiketi ile yollamalarını isteyin. Telefon vb. ülkeye girişi vergilerini dahi ödemiş olsanız yasak olan ürünleri almayın. Gümrükte takılırsa onca paraya yazık olur. Çok pahalı bir ürün sipariş ettiyseniz, düzgün bir kargo yöntemi seçin ki gümrükte takibini yapsınlar. Yoksa ürününüz gümrükte mi takılmış bilemezsiniz.

Bir de aldığınız ürünün boyutuna ve gümrük memurunun o günkü ruh haline göre bir anda vergi istenebilir sizden. Çok olan bir durum değil ama 500 dolara olan ürün gift diye yollanıp paketi de çok büyük değilse sıkıntısız girerken, 20 dolara aldığınız paketi büyük olan bir ürün gümrükte takılıp, fiyatını kanıtlamanız istenebilir. Kanıtlayamazsanız da gümrük memurunun söylediği fiyat üzerinden vergisini vermek durumunda kala bilirsiniz. Ama dediğim gibi şimdiye kadar birkaç kere başıma geldi bu ekstra durumlar.

6- Kargo ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler.

10 doların üstündeki siparişlerde mutlaka takip numarası isteyin. Hatta 5 doların üstüne dahi teklif edebilirsiniz. Ama 5 doların altı için satıcı takip edilebilir bir metotla yollamaz ise bu normaldir, telaş etmeyin. Şunu da unutmayın, birçok ürün Çin’den ülkemize çok kısa zamanda geliyor ama ülkemizde PTT’nin size teslim etmesi çok uzun hatta bazen 1 ay alabiliyor. Oldu da kargonuzu takip edilebilir yolladı satıcı, o zaman takıldığı yeri görüp, gidip direkt şubeden bile alabilirsiniz. Bazen şubede rafların arkasına falan düştüğü olabiliyor. Ucuz etin yahnisi…

Her zaman ücretsiz kargo en iyi yöntem değildir. Bazen kargo ücretini ilave ederek daha ucuza alabileceğiniz ürünler çıkabiliyor.

7- Open Dispute yani anlaşmazlık kaydı açmadan önce mutlaka satıcıya mesaj atın.

2 gün içinde cevap gelmezse o zaman açarsınız. Bazen alıcı koruma programının süresini arttırarak, ya da bazen de yeni ürün çıkararak sorunu çözdürebilirsiniz. Tabii parayı geri isterseniz de birçok satıcı çok kurcalamadan iade yapıyorlar tabii tutar küçükse; büyükse geri kargolamanızı da isteyebilirler. Aceleci olmayın, satıcıyla konuşmadan Aliexpress’e şikayet etmeyin hemen.

8- Puanlar sizin gücünüz.

Ola ki ürünü aldınız ve beğenmediniz ya da ürün hiç ulaşmadı. Yanlışlıkla kargoyu aldım deseniz bile satıcıya durumu anlatın. Eğer uçuk bir fiyatı yoksa ürünün, genelde parayı geri veriyorlar; ürünü teslim almış dahi olsanız en azından paranızın bir kısmını da talep edebilirsiniz. Çünkü kötü bir yorum, düşük bir puan demek, 100 siparişten olmak demek anlamına gelebilir. Bundan dolayı çok korkuyorlar.

Ek olarak, size de puan veriyorlar. Sürekli üçkağıt yapmaya çalışırsanız siz de kötü puan alıp satıcının size ürünü yollamamasına neden olabilirsiniz. Eğer puanlarınız yüzde yüz ise, satıcının da size davranışı değişiyor, daha ılımlı yaklaşıyor.

Mutlaka her alışverişten sora satıcıyı değerlendirin. Bu sonradan sipariş verenler için yönlendirici olacak, hatta sizin için bile.

9- Büyük indirimleri ve indirim kuponu fırsatlarını takip edin.

Dönem dönem her mağaza stok eritmek için benzer indirimler yapıyorlar ama belli günlerde tüm Aliexpress indirime giriyor. İstediğniz bir telefon kılıfı bir anda 5 dolardan 1 dolara inmiş olabiliyor. Mesela her yıl Kasım’ın 11’inde yani 11.11’de büyük indirimler olur 24 saatliğine. 2015 yılında Aliexpress’in tek günlük cirosu 14 milyar dolardı. O derece çok satış oluyor. Kasım sonu Aralık başı gibi Black Friday; ama 11.11’deki gibi büyük bir festival havası olmuyor. Ayrıca indirim kuponu fırsatları var. Baze mağazalar belli tutarlarda alışverişe küçük de olsa indirimler yapabiliyorlar. 30 dolar alışveriş yapın 2 dolar inelim gibi. Ayrıca Aliexpress de satıcı bağımsız benzer kampanyalar yapabiliyor.

10- Sanal Kredi kartı kullanın.

Malum yurt dışından alışveriş yapıyorsunuz. Her ne kadar Aliexpress Türkiye’deki herhangi bir platformdan daha güvenli olsa da, bir sıkıntı durumunda başvurabileceğiniz bir mahkeme olmayacak. Ne olur ne olmaz riske girmeyin ve sanal kredi kartı ile çalışın. Hatta sanal kartınızı direkt kart olarak tanımlayın Aliexpress’in sistemine, her seferinde tekrar kart bilgilerini girmeyin, her zaman aynı bilgisayardan alım yapmıyorsanız özellikle dikkat edin buna. Limiti verirken, ürünün parasının hemen çekilmeyebileceğini hesap ederek en az 1 haftalık limit geçerlilik süresi belirleyin sanal karta. Maalesef Paypal geçmiyor. AliPay diye başka bir ödeme sistemleri var.

Mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

Herkese iyi alışverişler 🙂

Not: Yazıyı yazarken fikirleri ile bana destek olan Güven Güleç‘e teşekkür ederim.

668 Cevaplar

 1. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ptt ile bu işin bir alakası yok. Aliexpress’te satıcıdan alacaksınız. Dispute açın (uyuşmazlık kaydı). Benim sitemdeki aliexpress yazılarını okuyun. Satıcıya ingilizce yazabilirsiniz unutmayın.

 2. Fatma dedi ki:

  Kapıda ödeme veya havale etmek yokmu

 3. Ezgi dedi ki:

  Siparişlerime tıkladığımda bir sayaç var gün ve saat veriyor nedir bu ne anlama geliyor

 4. D.D.Güçlü dedi ki:

  Yazılarımı okuyun mutlaka 🙂

 5. Gekjh dedi ki:

  Ücretli kargo sipariş ettim karttan mı çeker yoksa kargoya mı ödeme yapacağız?

 6. İğdem dedi ki:

  Merhabalar biz toplu bebek arabasi alışveriş yapmak istiyoruz ama 80 dolar dediniz kafam karıştı nasıl yapicazz

 7. D.D.Güçlü dedi ki:

  Karttan çeker.

 8. D.D.Güçlü dedi ki:

  Şu anda 30 dolar sınır. Toplu bebek arabası derken kaç tane mesela?

 9. Pinar dedi ki:

  Ben zemin led alicam 4 5 bin dolar ama gümrük falan dediniz nasil olacak

 10. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ödeyeceksiniz vergisini %20 olarak. İsterseniz bana doga@ddguclu.net mailinde yazın, detaylı yardımcı olmaya çalışayım.

 11. Beyza dedi ki:

  Merhaba. Bir şey sormak istiyorum. Mesela diyelim ben 10 ürün sipariş ettim, hepsi de farklı satıcılardan. Peki bu ürünler toplu mu gelir ayrı ayrı mı?

 12. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ayrı ayrı gelir.

 13. ismail dedi ki:

  merhaba ben telefon almayı dusunuyorum 1 bucuk mılyarlık kadar sıkıntı cıkarmı gümrük gözümü korkuttu ?

 14. salih dedi ki:

  merhaba, :D:D.Güçlü ,
  satıcıdan indirim istedim , kabul etti ve bana ödeme yapma ama sipariş et dedi..bunu nasıl yaparız??,
  (hi dear , please make a order first , but not pay , when i change the price then you can make a payment , is it okay ?)
  sepete eklemek, olmuyor. enson onayla ve öde de ve şifre isteyeceği sırada sayfayı terk et dedi.. ama olmadı şifre istemedi ..
  teşekkür ederim…

 15. Can dedi ki:

  Ben elektronik sigara alcam ürün 18 dolar gümrüğe fln takılırmı bide ben evime degil bana en yakın olan pttye gitmesini istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim?

 16. Elif dedi ki:

  Merhabalar ücretli kargo sipariş edicem ama anlayamadığım şey kapıda mı ödeyeceğim ücreti

 17. Halime aksoy dedi ki:

  Meraba ben 3 ürün sipariş ettim kartimda 100 tl vardi ürünler toplami 40 tl bile tutmaz ama malesef kartimin limitine baktim sadece 8 tl kalmiş bende geri siparisi iptal ettim acaba yanliş mi siparis etmisim ikk defa silris ettimde bide siparisi iptal edince kartima para geri gelirmi

 18. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ödeme ekranında ödemeden kapatın, siparişi geçer ama ödemeyi yapmaz.

 19. D.D.Güçlü dedi ki:

  Gümrüğe takılır. Alımı yasak, belki farklı bir ürün yazarsa açıp bakmazlarsa geçebilir ama kanunen yasak.

 20. D.D.Güçlü dedi ki:

  Kapıda ödeme yok. Karttan çeker.

 21. D.D.Güçlü dedi ki:

  Aliexpress fazla para çekmez, yanlışlığı yapan siz olmalısınız, kart ekstre detaylarına bakmanızı öneririm. İptal ettiyseniz iadesi olur belli bir süre içinde.

 22. Yudum Avşar dedi ki:

  Xxl nın bizdeki beden karşılığı nedir?

 23. Evrim dedi ki:

  Merhaba.Kart için komisyon en az alınan banka hangisi ?
  Enpara var ama sanal kart yok.YK var sanal kart olur ama komisyon da fazladır.

  Hangi kartı kullanıyorsunuz ?

 24. D.D.Güçlü dedi ki:

  Her satıcı beden ve ölçü tablosu verir. Kadın ve erkekte farklılık gösterir, buma göre bakabilirsiniz alacağınız ürünün açıklamalarında

 25. D.D.Güçlü dedi ki:

  Enpara kredi kartı isteyin ona sanal kart oluşturun.

 26. Lyia dedi ki:

  Ben 7 Mayıs’ta sipariş verdim ürünler henüz gelmedi ama o zamandan şimdiye dolar arttı ben sipariş verdiğim anda karttan çekilecek sanıyordum ama yanlışlıkla malların alındığını onaylaya tıkladığımda onaylarsanız aliexpress ödemenizi satıcıya ulaştıracaktır gibi birşey yazıyor yani ürünün elime ulaştığı andaki dolar üzerinden mi ödeme yapıcam anlayamadım bi de ürün geldiğinde evde olmazsak ne olur kapıya kağıt asarlar mı ya da dış kapının önüne mi bırakırlar kaybolursa ne olacak çünkü verdikleri takip numaralarıyla pttden takip yapamıyormuşuz sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler şimdiden

 27. D.D.Güçlü dedi ki:

  Yazılarımı okumanızı öneririm, işin abc’sini soruyorsunuz. Öncelikle kesinlikle ürünleri almadan onay vermeyin. Siparişler ödeme alınmadan kargolanmaz, yani bankadan ödemeleriniz çekilmiştir zaten kontrol edin. 7 Mayıs’taki ürünlerin henüz ulaşmaması normaldir. Eğer takipli kargo yazıyorsa aldığınız üründe PTT’den izleyebilirsiniz, eve gelip gitmesini de görebilirsiniz. Ama takipsizse ve evde biri yoksa, ürünleri genelde geri gönderiyorlar, adres seçiminde mutlaka birilerinin olduğu bir yer seçmeye özen gösterin. Yazılarını mutlaka okuyun, özellikle en eski 4 yazımı, menüden aliexpress’e tıklayın.

 28. esra dedi ki:

  Ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederim çok istediğim türkiyede olmayan bir ürün var çok zorlanırsam artık sizin bılgılendırmenızle yola çıkacağım evet paypal artık yok yeni seçeneklerin çıkması güzel bir durum paylaştığınız için teşekkür ediyorum Rabbim ebeden razı olsun guzel alısverıslerınız hayr dolsun vesselam

 29. Eda dedi ki:

  Mrblar ben sipariş verdim kart bilgilerimi girdim ödeme de hata verdi ama siparişler bölümünde hala duruyo şimdi öde diyo ne demek bu sipariş veremedim mi

 30. emirhan dedi ki:

  kargo parası verıyor muyuz verıyorsak sıtenın neresınde yazıyo

 31. TURGAY KURSAD SONMEZ dedi ki:

  E-MAİL GÖNDERİYORUM DERDİMİ ORADA ANLATACAĞIM UMARIM ZAMANINIZ OLURDA CEVAP YAZARSINIZ TEŞEKÜRLER.

 32. Belgin dedi ki:

  Sanal kart nasıl oluşturabilirim?

 33. Neslihan dedi ki:

  Merhaba ben toptan kıyafet getirecem hepsini farklı satıcılardan aldım 1700 civarı tutuyor her siparişimi ayrı ayrı en fazla 25 dolar tutuyorlar ayrı paketlerde gelecek sonuçta sıkıntı yaşamam değil mi

 34. Gecem dedi ki:

  Ürün geldiği zaman kapıda türk lirası olarak ödeme yapabiliyoruz degil mi ??

 35. ayşe dedi ki:

  merhaba ben ödeme şeceneklerinde acaba havale varmı diye soracaktım

 36. recep dedi ki:

  merhaba. ben kktc’de yaşıyorum. aliexpressden sipariş verdiğim zaman ürün türkiyeye gidiyor orda mersin on turkey yazdığımız için kktc ye gönderilmek üzere ayrılıyor..benim sorum şu bizede gümrük alıyorlar mı_? bazı arkadaşlarımın başına geldi ne kadar doğru bilmiyorum ürün kktcye gelecek fakat gümrüğe takılıyor ve normal alınması gerekenden daha düşük miktarda para talep ediliyor ve ürünü öyle gümrükten cıkarıyorlar. bunun sebebi nedir? böyle olması yasal mı?

 37. Murat dedi ki:

  Ben şimdi 7000 tl lik motorsiklet sipariş versem gelir mi prosüdürü nasıl olur ?

 38. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bilemiyorum maalesef. Ama motorun özelliğine göre farklı evrak işleri olacağını düşünüyorum.

 39. yusuf27 dedi ki:

  530 tl degerinde ucretli kargo ile bi urun alsak kapida skinti yasarmiyiz acaba ?

 40. murat haksever dedi ki:

  selamünaleyküm bir aydır uğraşıyorum 30 ayrı ürün seçtim sepete ekledim kart bilgilerimi girdim 3000TL civarı bir alış veriş banka onayla ve öde yaptım enson bir uyarı yazısı çıktı (üzgünüm biz şuanda birdaha asla sipariş süreci) diye yazı çıktıyor sürekli 30 ayrı ürünü almak istiyorum yardımcı olabilirmisimiz

 41. SEVCAN dedi ki:

  For security reasons this process can not be continued.To make sure your transaction is secure, please provide us with documentation by clicking My Appeal for further verification.
  MERHABA ALIŞVERİŞ YAPARKEN HEP BU UYARI KARŞIMA ÇIKIYOR NEDİR ACABA

 42. SEVCAN dedi ki:

  merhaba aliexspressten alışveriş yaparken tam ödeme yapıyorum. bu mesaj geliyor ne yapmam lazım
  For security reasons this process can not be continued.To make sure your transaction is secure, please provide us with documentation by clicking My Appeal for further verification.

 43. mealkan dedi ki:

  merhabalar. aliexpressten ürün almaya çalışıyorum fakat her defasında For security reasons this process can not be continued.To make sure your transaction is secure, please provide us with documentation by clicking My Appeal for further verification. bu şekilde bir mesaj alıyorum ödeme yapamıyorum
  ne yapmam lazım

 44. Volkan dedi ki:

  Arkadaşlar ayni adrese 5 farkli isimle ayrı ayrı sipariş verdim paketler ayrı ayrı gelir değilmi ? Yani her bir paket için ayrı ayrı 4 dolar kargo odedim malum ticari gumruk damgasi yemesin diye bilgisi olan yazabilirmi?

 45. Muhammet Yıldız dedi ki:

  Merhabalar
  Yeni üye olurken yanlış eposta ile oldum ve ilk siparişimi verdim.Bir sıkıntı olur mu?

 46. Gazi dedi ki:

  Ürün geldiğinde Kapıda ptt kargoya ücret ödenir mi?

 47. Berkay dedi ki:

  Merhabalar 410 tl ye ürün almak istiyorum ürün 340 tl kargo 70 lira karta 420 lira atsam yetermi

  Bazen kartın içinde yeterince para olsa bile yetersiz diyor anlayamadım

 48. Melis dedi ki:

  Merhaba. Ben toplamı 300 lira olan 5-6 ürün serail ettim farklı markalardan. Adresi girdim fakat ödeme yapmadan çıktım. Şu an ürünler sparişlerimde. Hepsi tek tek ödenecek şekilde ayrılmış. Bunları tek tek ödersem ayrı ayrı mı kargoda gelir.

 49. D.D.Güçlü dedi ki:

  Normelde de ayrı ayrı kargolanır eğer aynı satıcıdan almamışsanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.