Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı!

Aliexpress neydi?

Aliexpress emekti! 🙂

aliexpress

Daha önce Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır yazısı yazmıştım. Aradan biraz zaman geçti ve ben Aliexpress konusunda daha da uzmanlaştım ve 10 maddede Aliexpress’ten alışverişin listesini çıkardım.

Eğer bu maddelere uyarsanız sıkıntı yaşamadan Aliexpress’ten alışveriş yapabilirsiniz.

Yazıya başlamadan önce, alışveriş yapacaksanız lütfen bu linkten gidin, her aldığınız üründe bana da ufacık da olsa bir yardımınız oluyor.

https://ad.admitad.com/g/qa7w8joxdka1b5c318caa794ddcf6a/

Maddelerde bir önem sırası yapmadım. Hepsine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü. Haydi başlayalım…

1- Satın almadan önce yorumları mutlaka okuyun.

Sadece satıcının yorumlarını okumanız yetmez. Aynı zamanda o ürün sayfasnıdaki yorumları da okumanız gerekiyor. Çünkü ürünün durumuna ve satıcının tutumuna dair bilgileri en güzel buralardan anlayabilirsiniz. Yine buradan da ürünün fason olup olmadığını çıkarabilirsiniz. Mesela, SJCAM’in SJ4000-5000 model aksiyon kameraları go-pro çakması olarak çıktı. Ama sonra bunların da fasonları yapıldı. Alırken dikkat etmek lazım. Fasonun fasonunu almak ilginç olabilir…

seller_feedback_in Satıcının yorumlarını ürün sayfasında sağ tarafta satıcıya tıklayarak görebilirsiniz.

2- Ürünün alternatiflerini mutlaka araştırın.

Aliexpress’te aynı ürünü satan onlarca satıcı var. Bu satıcıların bazıları ürünü tedarik ederken daha hesaplıya alıp daha ucuza satabiliyor. Ya da kampanya yapıp daha hesaplıya verebiliyor. Bazı ürünler de TR’de daha hesaplı. Mesela micro sd kartların bazı modelleri ülkemizde daha hesaplı. Hem de en az 2 sene garantili oluyorlar. Başka bir örnek de SJCAM, TR’de 400 lira civarında satılıyordu, aynı dönemde Aliexpress’te 100 dolardı. 2 sene garanti için 100 lira fazla vermek mantıklı olur. Karşınıza çıkan ilk ürünü almamakta fayda var özetle. Çok spesifik bir ürünse ve başka satan yoksa yapacak bir şey yok tabii.

3- Ürün görseli ve açıklamalarına dikkat edin.

Zira ürünün görseli ile açıklamaları aynı olmayabilir. Türkiye’de de bazen olabiliyor. Görselde gösterdiği bazı ürünleri açıklamada göndermeyeceklerini söyleyebiliyorlar. Hatta bazen ürün görseli boyut olarak o kadar yanıltıcı oluyor ki, açıklamaları okumazsanız işinize yaramayan ürün almış olursunuz. Ben bileme taşı alacaktım. Baktım, fiyatlar muhteşem, tam da istediği gibi taşlar. Ama sonra açıklamaları okuyunca benim aradığımın 3’te 1′, boyutunda olduklarını gördüm. Gerçekten hayal kırıklığı oluyor ama elinize geçtiğindeki aldatılmışlık hissinden iyidir.

Ayrıca bir ilanda birden fazla ürün satılabiliyor. Mesela tişört alacaksınız diyelim. Aynı ürünün tek ilan altında birçok şekilde satılan türü olabilir. Bunu ya seçmeli ya da satın alırken açıklama alanına girmelisiniz. Evet alışveriş o kadar da kolay değil 🙂 İlk zamanlar biraz emek istiyor, ama sonra alışınca bunları otomatikman ve hızlıca yapabileceksiniz. Resimde bir USB kablonun onlarca seçeneğini görüyorsunuz 🙂

item_type_selection

4- Giriş seviyesinde İngilizce bilmeden alışveriş yapmayın.

En azından ilk alışverişi bilen biri ile yapın, sonrasında bir sıkıntı çıktığında yine İngilizce konuşmanız gerekecek. Aliexpress’in Türkçe sitesi ve desteği yok. Google çeviriye güvenip de işlem yapmayın. Aynı zamanda siteyi Türkçe görüp de Çinlilerle Türkçe konuşacağınızı sanmayın. Bazen İngilizce’yi bile zor anlıyorlar.

5- Türkiye gümrüğündeki sınırlamalara uygun alışveriş yapın.

Sınır 75 Euro yani 80 dolar civarıdır. Ama siz 70 doların üstünde ürün almayın yine de. Alsanız da üstüne daha düşük yazmalarını ve hediye etiketi ile yollamalarını isteyin. Telefon vb. ülkeye girişi vergilerini dahi ödemiş olsanız yasak olan ürünleri almayın. Gümrükte takılırsa onca paraya yazık olur. Çok pahalı bir ürün sipariş ettiyseniz, düzgün bir kargo yöntemi seçin ki gümrükte takibini yapsınlar. Yoksa ürününüz gümrükte mi takılmış bilemezsiniz.

Bir de aldığınız ürünün boyutuna ve gümrük memurunun o günkü ruh haline göre bir anda vergi istenebilir sizden. Çok olan bir durum değil ama 500 dolara olan ürün gift diye yollanıp paketi de çok büyük değilse sıkıntısız girerken, 20 dolara aldığınız paketi büyük olan bir ürün gümrükte takılıp, fiyatını kanıtlamanız istenebilir. Kanıtlayamazsanız da gümrük memurunun söylediği fiyat üzerinden vergisini vermek durumunda kala bilirsiniz. Ama dediğim gibi şimdiye kadar birkaç kere başıma geldi bu ekstra durumlar.

6- Kargo ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler.

10 doların üstündeki siparişlerde mutlaka takip numarası isteyin. Hatta 5 doların üstüne dahi teklif edebilirsiniz. Ama 5 doların altı için satıcı takip edilebilir bir metotla yollamaz ise bu normaldir, telaş etmeyin. Şunu da unutmayın, birçok ürün Çin’den ülkemize çok kısa zamanda geliyor ama ülkemizde PTT’nin size teslim etmesi çok uzun hatta bazen 1 ay alabiliyor. Oldu da kargonuzu takip edilebilir yolladı satıcı, o zaman takıldığı yeri görüp, gidip direkt şubeden bile alabilirsiniz. Bazen şubede rafların arkasına falan düştüğü olabiliyor. Ucuz etin yahnisi…

Her zaman ücretsiz kargo en iyi yöntem değildir. Bazen kargo ücretini ilave ederek daha ucuza alabileceğiniz ürünler çıkabiliyor.

7- Open Dispute yani anlaşmazlık kaydı açmadan önce mutlaka satıcıya mesaj atın.

2 gün içinde cevap gelmezse o zaman açarsınız. Bazen alıcı koruma programının süresini arttırarak, ya da bazen de yeni ürün çıkararak sorunu çözdürebilirsiniz. Tabii parayı geri isterseniz de birçok satıcı çok kurcalamadan iade yapıyorlar tabii tutar küçükse; büyükse geri kargolamanızı da isteyebilirler. Aceleci olmayın, satıcıyla konuşmadan Aliexpress’e şikayet etmeyin hemen.

8- Puanlar sizin gücünüz.

Ola ki ürünü aldınız ve beğenmediniz ya da ürün hiç ulaşmadı. Yanlışlıkla kargoyu aldım deseniz bile satıcıya durumu anlatın. Eğer uçuk bir fiyatı yoksa ürünün, genelde parayı geri veriyorlar; ürünü teslim almış dahi olsanız en azından paranızın bir kısmını da talep edebilirsiniz. Çünkü kötü bir yorum, düşük bir puan demek, 100 siparişten olmak demek anlamına gelebilir. Bundan dolayı çok korkuyorlar.

Ek olarak, size de puan veriyorlar. Sürekli üçkağıt yapmaya çalışırsanız siz de kötü puan alıp satıcının size ürünü yollamamasına neden olabilirsiniz. Eğer puanlarınız yüzde yüz ise, satıcının da size davranışı değişiyor, daha ılımlı yaklaşıyor.

Mutlaka her alışverişten sora satıcıyı değerlendirin. Bu sonradan sipariş verenler için yönlendirici olacak, hatta sizin için bile.

9- Büyük indirimleri ve indirim kuponu fırsatlarını takip edin.

Dönem dönem her mağaza stok eritmek için benzer indirimler yapıyorlar ama belli günlerde tüm Aliexpress indirime giriyor. İstediğniz bir telefon kılıfı bir anda 5 dolardan 1 dolara inmiş olabiliyor. Mesela her yıl Kasım’ın 11’inde yani 11.11’de büyük indirimler olur 24 saatliğine. 2015 yılında Aliexpress’in tek günlük cirosu 14 milyar dolardı. O derece çok satış oluyor. Kasım sonu Aralık başı gibi Black Friday; ama 11.11’deki gibi büyük bir festival havası olmuyor. Ayrıca indirim kuponu fırsatları var. Baze mağazalar belli tutarlarda alışverişe küçük de olsa indirimler yapabiliyorlar. 30 dolar alışveriş yapın 2 dolar inelim gibi. Ayrıca Aliexpress de satıcı bağımsız benzer kampanyalar yapabiliyor.

10- Sanal Kredi kartı kullanın.

Malum yurt dışından alışveriş yapıyorsunuz. Her ne kadar Aliexpress Türkiye’deki herhangi bir platformdan daha güvenli olsa da, bir sıkıntı durumunda başvurabileceğiniz bir mahkeme olmayacak. Ne olur ne olmaz riske girmeyin ve sanal kredi kartı ile çalışın. Hatta sanal kartınızı direkt kart olarak tanımlayın Aliexpress’in sistemine, her seferinde tekrar kart bilgilerini girmeyin, her zaman aynı bilgisayardan alım yapmıyorsanız özellikle dikkat edin buna. Limiti verirken, ürünün parasının hemen çekilmeyebileceğini hesap ederek en az 1 haftalık limit geçerlilik süresi belirleyin sanal karta. Maalesef Paypal geçmiyor. AliPay diye başka bir ödeme sistemleri var.

Mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

Herkese iyi alışverişler 🙂

Not: Yazıyı yazarken fikirleri ile bana destek olan Güven Güleç‘e teşekkür ederim.

657 Cevaplar

 1. Bobby dedi ki:

  Merhaba, ben AliExpress’ten ayakkabı almak istiyorum, tek kafamı karıştıran durum, Parça/Çift arasındaki farkın ne olduğu… Sepetimdeki ayakkabılardan birinde Parça yazıyor, diğerinde çift yazıyor, bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba ben gelin Buket’i işi yapıyorum bu yüzden ortalama fiyatı 6 dolar ile 10 dolar arası değişen buketler alıyorum ancak toplamda 200 doları olabiliyor bu tabi haliyle kolileri de büyük olacaktır bunları gümrüğe takılmamak için Parça parça mı almalıyım?

 3. D.D.Güçlü dedi ki:

  Parça parça alırsanız hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Sitemdeki mail listesine girerseniz bu ve bunun gibi birçok bilgi veriyorum.

 4. Yüksel dedi ki:

  Abi çok önemli bu konu satıcılar genelde yabancı olduğu için onlara türkçe yazsak olmaz değil mi?

 5. D.D.Güçlü dedi ki:

  Genelde yabancı değil, hepsi yabancı. Burak Türkçe’yi bazen İngilizce’yi bile zor anlıyorlar 🙂

 6. Kübra dedi ki:

  Merhaba. Ben birşey sormak istiyorum. Alirxpressten bu ay 28 dolarlık alışveriş yaptım. Şimdi bi 10 dolarlık daha alışveriş yapmak istiyorum. Toplamda 38 dolar yapacağı için vergi problemi yaşar mıyım? Yani bu 32 dolar limiti bir ay için mi? Yoksa her paket için mi?

 7. D.D.Güçlü dedi ki:

  Sipariş yani paket başına 30 dolar.

 8. Halil dedi ki:

  Merhaba ben 500dolarlık bir bebek arabası almak istiyorum Türkiye’de fiyatı 4000tl mutlaka vergi ödermiyim ve tüm ürünler için ücretsiz kargo varmı bu meblada bir ürün almak ne derece doğru nelere dikkat etmem lazım

 9. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle sitemdeki tüm aliexpress yazılarını okuyun. 500 dolarda 100 dolar verdi ve tahminen 150 dolar civarı bir kargo çıkar en az. Yani en az 750 dolara gelir ürün ve garantisiz olarak. Böyleyken bile oldukça uygun fiyatlı oluyor eğer garantiyi sorun etmezseniz.

  Eğer almaya karar verirseniz ufak bir ricam olacak, ödemeyi yapmadan önce bilgisayarınızdan sitemdeki aliexpress reklamlarından birine tıklayıp sonra ödemeyi yapabilirseniz ufak bir gelir elde edeceğim.

  Farklı sorularınız olursa çekinmeyin. Kolay gelsin ve şimdiden tebrikler 🙂

 10. Gokcee dedi ki:

  Fiyatları anlayamiyorum try flan yaziyor..1 tane telefon kılıfı alıcam sadece..
  Kac tl oldugunu anlayamiyorum yani ben toplam kac tl odicem napicam cok guzel almak istiyorum..yardimci olursaniz sewinirim

 11. D.D.Güçlü dedi ki:

  Siteyi ingilizce kullanın. Orada çıkan dolar fiyatıdır, bankanız o günün kurundan tl’ye çevirerek yansıtır size.

 12. Celal dedi ki:

  Merhaba benim merak ettiğim şey ise kapıda türk parası mı ödüyoruz cevap lar san çok sevinirim

 13. Celal dedi ki:

  Merhaba ben sıkıntım ise kapıda türk parası mı ödüyecez

 14. D.D.Güçlü dedi ki:

  Kapıda ödeme yok.

 15. çetin dedi ki:

  Merhaba ben Lensmeter almak istiyorum ürün fiyatı 600-900$ arası ve bilgisayar kasası büyüklüğünde gümrüğe takılma oranım nedir ve takılırsam ne kadar gümrük vergisi ödemek zorunda kalırım takılma ihtimaline karşılık 300-400 dolar yazdırsam üzerine fayda sağlar mı teşekkürler

 16. D.D.Güçlü dedi ki:

  300-400 dolar yazdırın. %20 vergi ödeyeceksiniz. Yalnız ülkeye sokulabilir olduğundan emin olun. Ayrıca, bu kadar pahalı bir ürünü kaliteli bir kargo firması ile teslim ettirin, satıcıya sorun o size yol gösterir. Bir de sizden ricam, ödemeyi yapmadan önce bilgisayarınızdan sitemdeki aliexpress reklamlarından birine tıkladıktan sonra ödemeyi yapmanız. Ufak bir gelir elde ediyorum. İyi alışverişler.

 17. Mui dedi ki:

  merhaba ben farklı 4 ürün alacam(farklı satıcılardan) toplamda 43 dolar ediyor her hangi bir vergi gelir mi üstüne?

 18. aliexpress dedi ki:

  Merhaba farkli satıcılarlardan ayni gün aldigim ürünler beraber mi gelir ayrı ayrı mı

 19. D.D.Güçlü dedi ki:

  Aynı siparişte aldıysanız beraber gelir. Farklı farklı ödediyseniz ayrı gelir.

 20. D.D.Güçlü dedi ki:

  Tek ürün 30 doları geçmediği sürece sıkıntı olmaz.

 21. Halil dedi ki:

  Ben bir keman alacağım fiyatı 85 dolar +58 dolar kargo ücreti var gumruge takılma oranı nedir ve nasıl daha az yazdirabilirim fiyatını sıkıntı olacaksa yardımcı olursanız ve birde mağaza indirim kuponundaki gönderim ücreti dahil nedir? Bana mailden ulaşırsınız acil …

 22. D.D.Güçlü dedi ki:

  Gümrükte %20 vergi ödersiniz. Satıcıya 50 dolar gibi bir şey yazmasını söyleyin, 10 dolar vergi ödersiniz. Yalnız kargo bedelini faturada yazmasınlar, yoksa onun da vergisini ödersiniz. Bir de alacağınız ürünün gümrük kodunu da eklemesi gerekiyor satıcının, gümrüğün internet sitesinden kodu bulup satıcıya iletmeyi unutmayın.

  Son olarak, alışverişi tamamlayıp ödemeyi yapmadan önce bilgisayarınızdan sitemdeki aliexpress reklamlarından birine yıklayıp sonra ödemeyi yapabilirseniz sevinirim, ufak bir gelir elde ediyorum

 23. mustafa dedi ki:

  ben ürünü sipariş edip aldıktan sonra parasını vermezsem ne olur

 24. D.D.Güçlü dedi ki:

  Sipariş kargolanmaz para hesabınızdan çekilene kadar. 3-5 gün bir süresi olması lazım.

 25. can dedi ki:

  ali expressden lazer mesafe olcer aldik ( insaat muhendisliginde kullanilir) turkiyede yok hongkong aldik 350 dolar odemeye yaptim param gitti urun gelmedi 6.5 ay oldu mailime cvp yazmiyorlar . size tavsiyem ali baba aliexpress ebay gibi sitelere asla guvenmeyin

 26. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle yaşadığınız durum için üzgünüm ama nasıl alışveriş yapılacağını öğrenmelisiniz. 350 dolarlık ürün alıp bunu ücretsiz kargo ile göndermemelisiniz. 150 dolar en az kargosu tutmalı fedex dhl vb. bilindik bir kargo ile almalısınız. İkincisi, ürün size ulaşmadan aliexpress parayı satıcıya yollamaz, bu sebeple sitede size bir süre verilir, bu süre dolmadan aliexpress’e dispute açarsınız ve satıcı üçkağıtçı ise paranız iade olur. Lütfen sitemdeki yazıları iyice okuyun, Türkiye’deki aitelerin %90’ından daha güvenilirdir aliexpress, zira uluslararası kanunlara tabidirler. Bizde hangi kanunlara tabii olduklarını biliyoruz!!!

 27. Murat akalan dedi ki:

  Merhaba aliexpressten yaptığım alışveriş 71 dolar tuttu gümrük vergisi alınır mı

 28. D.D.Güçlü dedi ki:

  Tek siparişse e satıcı üstüne bu fiyat etiketini yağıltırmışsa %20 vergi ödersiniz.

 29. Börte dedi ki:

  Meraba. Ben 4 ürün alıcam makyaj fırçası 3ü biride peruk toplam 32 dolar yapıyor. Aynı anda ödemesini yapıcam. Gümrükte sorun olurmu ve bnka kartıyla ödeyeceğim için tehlikesi olurmu. Yani sitede 3d koruma sistemi varmı
  Lütfen cevap bekliyorm acil

 30. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ödemede sıkıntı olmaz 3D yok, gerek de yok. Ödemeyi aynı anda yapmış olmanız önemli değil, alınan ürünler farklı satıcılardansa sıkıntı olmaz. Ama tek satıcı ise özellikle 20 dolar civarı bir şey yazmalarını isteyin paket üstüne. Zaten tecrübeliler, derseniz nasıl yapılacağını biliyorlardır.

 31. Murat dedi ki:

  Merhaba ben şimdi aliexpressten 15 tane ürün aldım ama bunların hepsinin kargolanma süreleri veya onaylanma süreleri farklı hepsi tek bir pakette mi gelir yoksa ayrı ayrı küçük paketlerle mi gelir teşekkür ederim

 32. D.D.Güçlü dedi ki:

  Farklı siparişlerse farklı farklı gelirler. Aynı satıcıdan aynı anda aldıysanız ancak tek pakette gelir.

 33. Murat dedi ki:

  Ürün ptt şubesine geldiğinde hemen gidip almalı mıyız yoksa bir süre orda kalsa sıkıntı olur mu malum iş güç her zaman uğrayamıyoruz

 34. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ürün verdiğiniz adrese gelir, sizi bulamazlarsa birkaç gün bekler ve direkt geri gönderilebilir. Bu sebeple PTT’nin geldiğinde mutlaka birini bulacağı bir adres vermeye çalışın.

 35. recep baycan dedi ki:

  Ben 75 80 dolar civarinda bir saat almak istiyorum bunu alirken saticiya 25 dolarlik fatura kesmesinimi isteyecem. Birde şunu sorayim alipay olmadan normal kredi karti sanal hesaptan alişveriş yapamammi tesekkurler

 36. BAHAR dedi ki:

  mrb kolay gelsin biz aliexpresten bebek arabası almak istiyoruz fiyatı 524 dolar gümrüğe takılır mı vergisi ne kadar çıkar ve satıcıya faturaya fiyatını düşük yazdırsak olur mu bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

 37. D.D.Güçlü dedi ki:

  Kredi kartı/sanal kart ile alışveriş yapabilirsiniz tabii ki. Bankadan yurt dışı ve online alışverişe açık olduğundan emin olun. 25 dolar yazdırın çok sahte saatler geliyor muhtemelen gümrükten geçer vergi vermezsiniz. Ama mutlaka takip numarası versin (bu fiyata vermeme ihtimalleri yok gerçi) Son olarak da alışverişin ödemesini yapmadan önce sitemdeki aliexpress reklamlarından birine bilgisayarınızdan tıklayıp sonra ödemeyi yaparsanız sevinirim. Ufak bir gelir elde ediyorum.

 38. D.D.Güçlü dedi ki:

  Düşük yazdırın ama abartmayın, 200 dolar civarı yazdırın, vergisi %20’dir ve siparişi verirken mutlaka gümrük sitesinden ürün kodunu satıcıya iletin, yeni kanun gereği yazmaları gerekiyor kargo bilgilerinde;tc’nizi de yazsalar iyi olur. Düzgün bir kargo firması seçin mutlaka, o kadar pahalı bir ürünün kargosu da düzgün olmalı, satıcıyla konuşun yardımcı olacaktır. Her türlü sorunuzu sorabilirsiniz bir de tüm aliexpress yazılarımı mutlaka okuyun. Son olarak da alışverişin ödemesini yapmadan önce sitemdeki aliexpress reklamlarından birine bilgisayarınızdan tıklayıp sonra ödemeyi yaparsanız sevinirim. Ufak bir gelir elde ediyorum.

 39. BAHAR dedi ki:

  bir şey daha sorabilirmiyim bn satıcı ile görüştüm faturaya 200 dolar yazarız dedi ama gümrükte şüphelenip açarlar mı kutuyu kutu büyük oldugu için birde satıcı şöyle birşey söyledi hediye olarakta yazabiliriz dedi teşekkürler

 40. D.D.Güçlü dedi ki:

  Hediye yazdırmayın. O zaman gümrüktekiler kafasına göre fiyat biçebilir.

 41. D.D.Güçlü dedi ki:

  Tekrar hatırlatayım, ödemeyi bilgisayarınızdan yapıp, yapmadan önce sitemdeki reklamlardan birine tıklayıp browser’ı kapamadan ödemeyi yapasanız sevinirim.

 42. yakup dedi ki:

  merhaba farklı satıcılardan aldığım ü
  rünlerimin gönderim ucreti yani kargo ucreti herrbirinde farklımı odenir yada ucretsize .vss hepsini tabi edebilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

 43. D.D.Güçlü dedi ki:

  Sipariş başına kargo ücretini ödeme yapmadan önce görürsünüz zaten.

 44. beril dedi ki:

  merhaba ben az önce 15 liralık bir alışveriş yaptım aliexpress ten işlem için adres ve kart bilgilerini doldurduktan sonra altta öde kısmı çıktı bende ona basmadan siparişin alınmadığını düşünerek o butona bastım sipariş alındı ama parada karttan çekildi sanırsam,ilk alışverişim olduğu için biraz korkuyorumda bir sorun çıkarmı,sevkiyat ve onay bekleyen ürünler kısmında da hiçbir şey yazmıyor çünkü

 45. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ödeme onayı bekleyenlere ya da tüm siparişlerinizi görme sayfasına bakın. Yalnız ürün elinize ulaşmadan ürünü onaylamayın, onayladıysanız satıcı ile konuşun. (Lütfen ingilizce kullanmaya çalışın siteyi, Türkçesi google çeviri olduğu için yanlış yönlendirebilir.)

 46. Hilal dedi ki:

  Merhaba, aliexpressten alışveriş yaptım 4 farklı Ürün ve toplam 46.22 usd falan tuttu gumrukte vergi öder miyim

 47. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ayrı siparişlerse ve her bir sipariş 30 doların altı ise ödemezsiniz.

 48. Efe dedi ki:

  Merhaba ben bileklik satın alacağım ama ürün geldiği zaman verdiğim adrese gelipte birine ulaşamazsa örneğin evde kimse yoksa o an için ürün ptt kargoda alınmasını mı bekler yoksa tekrar çine mi gönderilir

 49. D.D.Güçlü dedi ki:

  Genelde geri yollanıyor bu sebeple kargo geldiğinde birinin olacağı bir yer seçseniz iyi olur.

 50. özge bolat dedi ki:

  merhabalar,

  ali express den 1000 adetlik oyuncak almak istiyorum.Nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.