Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı!

Aliexpress neydi?

Aliexpress emekti! 🙂

aliexpress

Daha önce Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır yazısı yazmıştım. Aradan biraz zaman geçti ve ben Aliexpress konusunda daha da uzmanlaştım ve 10 maddede Aliexpress’ten alışverişin listesini çıkardım.

Eğer bu maddelere uyarsanız sıkıntı yaşamadan Aliexpress’ten alışveriş yapabilirsiniz.

Yazıya başlamadan önce, alışveriş yapacaksanız lütfen bu linkten gidin, her aldığınız üründe bana da ufacık da olsa bir yardımınız oluyor.

https://ad.admitad.com/g/qa7w8joxdka1b5c318caa794ddcf6a/

Maddelerde bir önem sırası yapmadım. Hepsine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü. Haydi başlayalım…

1- Satın almadan önce yorumları mutlaka okuyun.

Sadece satıcının yorumlarını okumanız yetmez. Aynı zamanda o ürün sayfasnıdaki yorumları da okumanız gerekiyor. Çünkü ürünün durumuna ve satıcının tutumuna dair bilgileri en güzel buralardan anlayabilirsiniz. Yine buradan da ürünün fason olup olmadığını çıkarabilirsiniz. Mesela, SJCAM’in SJ4000-5000 model aksiyon kameraları go-pro çakması olarak çıktı. Ama sonra bunların da fasonları yapıldı. Alırken dikkat etmek lazım. Fasonun fasonunu almak ilginç olabilir…

seller_feedback_in Satıcının yorumlarını ürün sayfasında sağ tarafta satıcıya tıklayarak görebilirsiniz.

2- Ürünün alternatiflerini mutlaka araştırın.

Aliexpress’te aynı ürünü satan onlarca satıcı var. Bu satıcıların bazıları ürünü tedarik ederken daha hesaplıya alıp daha ucuza satabiliyor. Ya da kampanya yapıp daha hesaplıya verebiliyor. Bazı ürünler de TR’de daha hesaplı. Mesela micro sd kartların bazı modelleri ülkemizde daha hesaplı. Hem de en az 2 sene garantili oluyorlar. Başka bir örnek de SJCAM, TR’de 400 lira civarında satılıyordu, aynı dönemde Aliexpress’te 100 dolardı. 2 sene garanti için 100 lira fazla vermek mantıklı olur. Karşınıza çıkan ilk ürünü almamakta fayda var özetle. Çok spesifik bir ürünse ve başka satan yoksa yapacak bir şey yok tabii.

3- Ürün görseli ve açıklamalarına dikkat edin.

Zira ürünün görseli ile açıklamaları aynı olmayabilir. Türkiye’de de bazen olabiliyor. Görselde gösterdiği bazı ürünleri açıklamada göndermeyeceklerini söyleyebiliyorlar. Hatta bazen ürün görseli boyut olarak o kadar yanıltıcı oluyor ki, açıklamaları okumazsanız işinize yaramayan ürün almış olursunuz. Ben bileme taşı alacaktım. Baktım, fiyatlar muhteşem, tam da istediği gibi taşlar. Ama sonra açıklamaları okuyunca benim aradığımın 3’te 1′, boyutunda olduklarını gördüm. Gerçekten hayal kırıklığı oluyor ama elinize geçtiğindeki aldatılmışlık hissinden iyidir.

Ayrıca bir ilanda birden fazla ürün satılabiliyor. Mesela tişört alacaksınız diyelim. Aynı ürünün tek ilan altında birçok şekilde satılan türü olabilir. Bunu ya seçmeli ya da satın alırken açıklama alanına girmelisiniz. Evet alışveriş o kadar da kolay değil 🙂 İlk zamanlar biraz emek istiyor, ama sonra alışınca bunları otomatikman ve hızlıca yapabileceksiniz. Resimde bir USB kablonun onlarca seçeneğini görüyorsunuz 🙂

item_type_selection

4- Giriş seviyesinde İngilizce bilmeden alışveriş yapmayın.

En azından ilk alışverişi bilen biri ile yapın, sonrasında bir sıkıntı çıktığında yine İngilizce konuşmanız gerekecek. Aliexpress’in Türkçe sitesi ve desteği yok. Google çeviriye güvenip de işlem yapmayın. Aynı zamanda siteyi Türkçe görüp de Çinlilerle Türkçe konuşacağınızı sanmayın. Bazen İngilizce’yi bile zor anlıyorlar.

5- Türkiye gümrüğündeki sınırlamalara uygun alışveriş yapın.

Sınır 75 Euro yani 80 dolar civarıdır. Ama siz 70 doların üstünde ürün almayın yine de. Alsanız da üstüne daha düşük yazmalarını ve hediye etiketi ile yollamalarını isteyin. Telefon vb. ülkeye girişi vergilerini dahi ödemiş olsanız yasak olan ürünleri almayın. Gümrükte takılırsa onca paraya yazık olur. Çok pahalı bir ürün sipariş ettiyseniz, düzgün bir kargo yöntemi seçin ki gümrükte takibini yapsınlar. Yoksa ürününüz gümrükte mi takılmış bilemezsiniz.

Bir de aldığınız ürünün boyutuna ve gümrük memurunun o günkü ruh haline göre bir anda vergi istenebilir sizden. Çok olan bir durum değil ama 500 dolara olan ürün gift diye yollanıp paketi de çok büyük değilse sıkıntısız girerken, 20 dolara aldığınız paketi büyük olan bir ürün gümrükte takılıp, fiyatını kanıtlamanız istenebilir. Kanıtlayamazsanız da gümrük memurunun söylediği fiyat üzerinden vergisini vermek durumunda kala bilirsiniz. Ama dediğim gibi şimdiye kadar birkaç kere başıma geldi bu ekstra durumlar.

6- Kargo ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler.

10 doların üstündeki siparişlerde mutlaka takip numarası isteyin. Hatta 5 doların üstüne dahi teklif edebilirsiniz. Ama 5 doların altı için satıcı takip edilebilir bir metotla yollamaz ise bu normaldir, telaş etmeyin. Şunu da unutmayın, birçok ürün Çin’den ülkemize çok kısa zamanda geliyor ama ülkemizde PTT’nin size teslim etmesi çok uzun hatta bazen 1 ay alabiliyor. Oldu da kargonuzu takip edilebilir yolladı satıcı, o zaman takıldığı yeri görüp, gidip direkt şubeden bile alabilirsiniz. Bazen şubede rafların arkasına falan düştüğü olabiliyor. Ucuz etin yahnisi…

Her zaman ücretsiz kargo en iyi yöntem değildir. Bazen kargo ücretini ilave ederek daha ucuza alabileceğiniz ürünler çıkabiliyor.

7- Open Dispute yani anlaşmazlık kaydı açmadan önce mutlaka satıcıya mesaj atın.

2 gün içinde cevap gelmezse o zaman açarsınız. Bazen alıcı koruma programının süresini arttırarak, ya da bazen de yeni ürün çıkararak sorunu çözdürebilirsiniz. Tabii parayı geri isterseniz de birçok satıcı çok kurcalamadan iade yapıyorlar tabii tutar küçükse; büyükse geri kargolamanızı da isteyebilirler. Aceleci olmayın, satıcıyla konuşmadan Aliexpress’e şikayet etmeyin hemen.

8- Puanlar sizin gücünüz.

Ola ki ürünü aldınız ve beğenmediniz ya da ürün hiç ulaşmadı. Yanlışlıkla kargoyu aldım deseniz bile satıcıya durumu anlatın. Eğer uçuk bir fiyatı yoksa ürünün, genelde parayı geri veriyorlar; ürünü teslim almış dahi olsanız en azından paranızın bir kısmını da talep edebilirsiniz. Çünkü kötü bir yorum, düşük bir puan demek, 100 siparişten olmak demek anlamına gelebilir. Bundan dolayı çok korkuyorlar.

Ek olarak, size de puan veriyorlar. Sürekli üçkağıt yapmaya çalışırsanız siz de kötü puan alıp satıcının size ürünü yollamamasına neden olabilirsiniz. Eğer puanlarınız yüzde yüz ise, satıcının da size davranışı değişiyor, daha ılımlı yaklaşıyor.

Mutlaka her alışverişten sora satıcıyı değerlendirin. Bu sonradan sipariş verenler için yönlendirici olacak, hatta sizin için bile.

9- Büyük indirimleri ve indirim kuponu fırsatlarını takip edin.

Dönem dönem her mağaza stok eritmek için benzer indirimler yapıyorlar ama belli günlerde tüm Aliexpress indirime giriyor. İstediğniz bir telefon kılıfı bir anda 5 dolardan 1 dolara inmiş olabiliyor. Mesela her yıl Kasım’ın 11’inde yani 11.11’de büyük indirimler olur 24 saatliğine. 2015 yılında Aliexpress’in tek günlük cirosu 14 milyar dolardı. O derece çok satış oluyor. Kasım sonu Aralık başı gibi Black Friday; ama 11.11’deki gibi büyük bir festival havası olmuyor. Ayrıca indirim kuponu fırsatları var. Baze mağazalar belli tutarlarda alışverişe küçük de olsa indirimler yapabiliyorlar. 30 dolar alışveriş yapın 2 dolar inelim gibi. Ayrıca Aliexpress de satıcı bağımsız benzer kampanyalar yapabiliyor.

10- Sanal Kredi kartı kullanın.

Malum yurt dışından alışveriş yapıyorsunuz. Her ne kadar Aliexpress Türkiye’deki herhangi bir platformdan daha güvenli olsa da, bir sıkıntı durumunda başvurabileceğiniz bir mahkeme olmayacak. Ne olur ne olmaz riske girmeyin ve sanal kredi kartı ile çalışın. Hatta sanal kartınızı direkt kart olarak tanımlayın Aliexpress’in sistemine, her seferinde tekrar kart bilgilerini girmeyin, her zaman aynı bilgisayardan alım yapmıyorsanız özellikle dikkat edin buna. Limiti verirken, ürünün parasının hemen çekilmeyebileceğini hesap ederek en az 1 haftalık limit geçerlilik süresi belirleyin sanal karta. Maalesef Paypal geçmiyor. AliPay diye başka bir ödeme sistemleri var.

Mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

Herkese iyi alışverişler 🙂

Not: Yazıyı yazarken fikirleri ile bana destek olan Güven Güleç‘e teşekkür ederim.

672 Cevaplar

 1. Elif dedi ki:

  Birçok satıcıdan ürün alsak hepsi toplu mu ulaşır elimize satıcılar ayrı ayrı mı gönderiyo??

 2. D.D.Güçlü dedi ki:

  Siparişler ayrı ayrı yollanır.

 3. Suat dedi ki:

  Düşük yazdırın ama abartmayın, 200 dolar civarı yazdırın, vergisi %20’dir ve siparişi verirken mutlaka gümrük sitesinden ürün kodunu satıcıya iletin, yeni kanun gereği yazmaları gerekiyor kargo bilgilerinde;tc’nizi de yazsalar iyi olur.(Buradaki yazmiş oldugunuz yazida gümruk sitesinden ürun kodunu saticiya iletin demişsiniz bu nasil olucak bende 350 400 dolarlik bir ebike motor kiti almayi düşünüyorum şimdi ben gümrük sitesinemi girmem gerek yardimci olurmusunuz

 4. D.D.Güçlü dedi ki:

  Siz de bakabilirsiniz gümrük kodları diye aratarak ama satıcı da biliyor olmalı. Uluslararası kodlar bunlar. Customs Tariff Code ‘u da mutlaka yazmasını isteyin. O ne falan derse başka satıcı bulmayı düşünebilirsiniz 🙂

 5. Suat dedi ki:

  Yani o bakip banami vericek gumruk kodunu benmi bakip vericem ona

 6. Suat dedi ki:

  Ben nerde yasiyorsam oranin gumruk kodu diyosun yani ankarada isem oranin gumruk kodu veya istanbulda isrm oranin gumruk kodu dogru anlamismiyim

 7. D.D.Güçlü dedi ki:

  Gümrük kodu uluslararasıdır. Satıcı da yazabilir siz de ona verebilirsiniz ama sattığı ürünün kodunu en iyi o bilir. Sadece yazması gerektiğini hatırlatın yeter.

 8. Suat dedi ki:

  Bana yollamiş oldugu malzemenin üzerindeki evraklara yazicak anladigim kadariyla

 9. D.D.Güçlü dedi ki:

  Aynen. Bizim gümrüğün göreceği bir yere. Eğer bizim gümrük bu numarayı görmezse kendileri bir ürün grubu seçerler ve vergilendirmesine kadar farklılık gösterebilir.

 10. Aslı özgül dedi ki:

  Mesela ayrı ayrı adres gösterip 200 dolarlık kıyafet sipariş etsem aynı üründen birden çok olması sorun olur mu? Aynı mağazadan sipariş vercem

 11. Suat dedi ki:

  En sikintilisi tv cep tel anladigim kadariyla birdaha bisey sorucam benim aldigim malzeme gumruge takildi benden %20 nasil alicak ben memleketimden ta gumrugemi gidicem yoksa bildiri gelirmi bana telefon ederlermi nasil olur bu surec

 12. D.D.Güçlü dedi ki:

  Aynı mağazadan farklı siparişlerde aynı adresi kullanabilirsiniz. Önemli olan aynı sipariş olması. 20-25 dolarlık ürün seçin, ödemeyi yapıp alın. Sonra aynı işlemi tekrar tekrar yapın.

 13. D.D.Güçlü dedi ki:

  Telefon etmezler. Siz takip edeceksiniz, gümrüğe geldiğinde arayabilirsiniz. Her ilde gümrük müdürlükleri var, oralardan ödeme yapacaksınız, zaten oraya gelmesi lazım ürünün de.

 14. Burak dedi ki:

  Iyi günler ben bugün ürün sipariş ettim daha ürünü kargolamadı 20 gün sonra kart iptal olucak ama benden para kesildi ücret ödedim 20 gün sonra kart iptal olunca siparişte sıkıntı olurmu şimdiden cevabınız için teşekkürler…

 15. D.D.Güçlü dedi ki:

  Siparişte sıkıntı olmaz ama para iadesi gibi bir durum söz konusu olursa iade yerine başka bir üründe indirim ya da varsa paypal hesabınıza iade isteyebilirsiniz. Paypal ülkemizde kullanılamıyor olduğunu da unutmayın.

 16. yusuf dedi ki:

  ben gerçek kredi kartımla yaptım ve şu anda korkuyorum kartla ilgili bir sıkıntı çıkabilir mi

 17. D.D.Güçlü dedi ki:

  Aliexpress’le ilgili bir sıkıntı olmaz. Siz bilgisayarınızın güvenliğini sağladıysanız sıkıntı olmaz. Aliexpress hacklenmez ya da size kazık atmaz ama bilgisayarınız hacklenebilir!!!

 18. Burak dedi ki:

  Ürünü aldım MALLARIN ALINDIĞINI ONAYLA diye bir yazı var ne işe yarıyor ?

 19. D.D.Güçlü dedi ki:

  Yazılarımı okumalısınız. Tepedeki menüden aliexpress’i seçin. Eğer bunu soruyorsanız bir şeyi yanlış yapmak üzeresiniz, mutlaka okuyun yazıları 🙂

 20. LEVENT SEL dedi ki:

  SİZE NASIL ULASILIR BIZI BILGILENDIRIMİSINIZ

 21. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ulaştınız 🙂 daha detaylı yazmak istediğiniz bir konu ise doga@ddguclu.net mail adresine mail atabilirsiniz.

 22. Gülşah dedi ki:

  Merhaba D.D.Güçlü ilk defa alışveriş yapacağım buradan fakat beğendiğim bir çok ürünü almak için yardım istiyorum sizden.
  1-Benim kredi kartım yok ama Ziraat bankakartım var.Sanalkarta çevirme şansım yok bunu bu kartla alışveriş yapmam güvenilir mi?
  2-Her alışveriş denememde bir çok kargo firması çıkıyor ve fiyatlar artıyor.Available izlenebilen kargo demek mi?Yani takip etme şansım mı artıyor?En güvenilir seçenek hangi firma sizce?
  3-Mağaza puanları;yorumlar;yıldız sayısından sonra dikkat etmem gereken ne olabilir?
  Yardımlarınız için şimdiden sağ olun.Hayırlı günler.

 23. arda dedi ki:

  Selam, gümrüğe takılmadan en fazla nekadar ürün alabiliriz?

 24. D.D.Güçlü dedi ki:

  1- banka online alışverişe izin veriyorsa yapabilirsiniz. Endişelenmeniz gereken yer aliexpress değil alışverişi yaptığınız bilgisayar ya da telefon. Onlar asıl güvensiz yerler. Güncel yazılım kurulu bir iPhone ya da Android cihazınız varsa sıkıntı olmaz. Bilgisayarda da aktif bir virus korumanız olsa iyi olur.

  2- Zaten 2-3 seçenek var, ücretsiz ya da 1-2 dolar olanı seçeceksiniz. Burada aynı ürünü satan firmalar arasından “air mail” olarak gönderen firmayı seçin. Genelde 5-6 dolar üstü takip numarası verilir. Ben 1-2 dolarlık da alsam takip için ekstra 1-2 dolar veriyorum ki hem daha hızlı gelsin hem de bizim PTT ürünü “araklamasın”

  3- Bu yazımdaki her şeyi uygulayın. Bir de tepe menüden aliexpress yazılarına tıklayıp diğer yazıları da okuyun yeterli.

  Mail listeme abone olursanız da online alışverişin sorlarına dair mailler atacağım.

 25. D.D.Güçlü dedi ki:

  Miktar yok ama hacim olarak büyükse ya da 30 dolar üstü ise sıkıntı çıkar. Siparişi bölerek alın.

 26. Gülşah dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Https çıkıyor her girişimde.Bilgisayarım şahsi.Kartım online alışverişe açık.Visa yazıyor üstünde.Heralde Aliexpress’te de kullanılır.Bir şeyi banka onay şifresiyle satın alıyorum.Avast virüs tehditini engelliyor.Kartımın içi de boş şimdilik.Bu siteyi 2 yıl önce keşfettim ama bir şey almaya hiç cesaret edemedim.Fakat şunu farkettim Türkiye’deki siteler aslında aliexpress ürünlerini satıyor.Senelerdir aldığım ve memnun kalarak kullandığım herşey aslında aliexpress ürünüymüş.Mesela bir makyaj fırça seti orada 12 lirayken burada 35 liraya almışım.
  Sizden son ricam olacak.Bana indirimler hakkında bilgi verir misiniz?
  11.11 indirimi varmış mesela.Bu tarih çok geç bana.Hızlı bir şekilde nereden kupon bulabilirim?

 27. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle şu ayrımı yapalım, aliexpress bir aracı. Hiçbir ürünün doğrudan satıcısı değil ama iyi ve güvenli bir platform. Satıcılara çok sağlam yaptırımlar uyguluyor.

  Mobil uygulamasını indirip günlük kampanyaları ve kupon kazanmak için fırsatları takip edebilirsiniz. Ayrıca mail listeme abone olursanız da fırsatlarla ilgili mail alabilirsiniz.

  11.11 etkinliğinde neredeyse her ürün indirime girer ama günlük indirimlerle de aynı indirim oranını alıyorsunuz.

 28. Aylin dedi ki:

  Kargo ücreti ile ürün alırsam kargo takip numarası verir mi bide ptt den kargomu getirecek olan kişi bizzat ürünümü bana teslim eder değil mi ? Kargomun içeriğinin çalınma ihtimali olur mu bu durumda . Ayrıca kargo ücretini de karttan mı çekiyorlar yoksa elden mi teslim ediyoruz onu kargoyu getiren kişiye

 29. Arda dedi ki:

  İninal kullaniyorum limitim yeterli olmadığı için dun akşam 1 dolarlik 1 urun aldim 55 cent fazla ekleyip kayitli posta seçtim china post. Bugün gittigidiyor sitesinden iadem hesabıma yatmış. ayni saticidan şarj adaptörü aldim 4 dolar ama bunda kayitli posta secmedim. Sistemde farkli sipariş kodlaei olarak gozukuyor. Saticiya mesaj attim ayni pakette registered air mail ile gönderebilirmisin diye. Daha cevap gelmedi . Şimdi aklima takılan şu. Farkli sipariş kodlarina sahip olduğu için oyle bise yapamama şansı var mi yani aliexpress izin verirmi buna. Ve ek olarak 2 sipariş ekraninada ayni kodu girebilir mi . Lutfen yardımci olun kafami kurcaliyor

 30. D.D.Güçlü dedi ki:

  5 dolar üstü ise zaten takipli gelir. Altında da sorarak ilerleyin takipli değilse olması için 1-2 dolarlık ilk sırada çıkan kargoyu seçebilirsiniz. Kartınızdan çekilecek. Siz evde olmazsanız kargo gerisingeri sönebilir ona göre bir yer seçin.

 31. D.D.Güçlü dedi ki:

  Farklı yollayabilir. Eğer yollamadıysa iptal edip tek siparişte alın.

 32. Arda dedi ki:

  Valla ona hiç yandaş değilim iade bayağı gec sürüyor o yuzden bi mesajini bekleyelim saticinin ona gore iade açarım usams official store bu arada satici.

 33. D.D.Güçlü dedi ki:

  Eğer kargolamadıysa iade hızlı olur.

 34. mert dedi ki:

  merhaba,ben daha evvel alışveriş yapmam rağmen -This order is awaiting your payment- diye bir yazı ve SİPARİŞİ İPTAL ET hemen altındada
  ŞİMDİ ÖDE yazıyor anlamı nedir 6 saatim kaldı,geri sayım yapıyor sistem.

 35. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ödemeyi banka onaylamamış. Ödeme bilgilerini tekrarlayın.

 36. Burak dedi ki:

  Iyi günler bir ürün aldım,bu ürün elime geldiğinde çok farklı bi üründü ama birden fazla ürünüm var hangisinden geldiğini nerden öğrene bilirim ayrıntılarıyla anlatırsan sevinirim şimdiden teşekkür ederim …

 37. Güner dedi ki:

  kuveyt turk atm kart kullanıyorum. Hata verdı bankayı aradım ınternet alısverısınıne kapalıymıs acttırdım. ama yıne aynı hatayı verıyor.Ödeme başarısız oldu.
  Kart düzenleyicisi ödemenizi reddettiği için. öneri
  Lütfen kart düzenleyicinize veya kart düzenleyicisine başvurun.
  AliExpress’e dönmek için tekrar dene diyor. ama yurt ıcı ve yurt dısı kullanıma acık kartım ? yardımcı olurmusunuz

 38. D.D.Güçlü dedi ki:

  Yardımcı olamam zira bankanızın çözmesi gerekiyor.

 39. ismail dedi ki:

  Slm iyi günler ben ilk defa aliexpressden sipariş verdim böyle bir yazı var DURUM kısmında (This seller is processing your order) ve birde böyle yazıyor. HATIRLATICI kısmında (This order will be automatically cancelled if the seller does not ship your order within) ve sayaç çalışıyor yardımcı olurmusunuz rica etsem. Birde mesaj atmış (Dear friend,

  Can I help you?

  We check your order is still unpaid,do you have any problems?Please contact us freely,we will help you.

  Waiting for your reply.

  Best wishes!) Şimdiden teşekkür ederim

 40. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle sitemdeki tüm yazıları okuyun. İkinci olarak ingilizce bilen biri ile ilk alışverişi yapım.

  Bu yazdığınız standart süreç, satıcı size ödemeyi yapmamışsınız demiş ama sonrasında ödeme yapılmış ve satıcı ürünü hazırlayıp kargoya verecek. Sonrasında bu azalan süre değişecek ve size teslim edilmesi için yaklaşık süreyi yazacak. Sakın ha ürün size ulaşmadan siparişi onaylamayın. Siteyi türkçe’ye çevirin, kötü bir çeviri ama ingilizce bilmiyorsanız en azından biraz fikir verir. Kolay gelsin.

 41. Mahmutgül dedi ki:

  Abi eline sağlık site iyi güzel olmuş. Ama bnm takıldığını bu nokta var. Ben alışveriş yapmak istiyorum ama kart bilgilermi verecek kadar güvenmiyor um . Sanal kart dediniz bu sanal kartı nasıl kullanacağız ,nasıl kaydolacagiz ,kart bilgileri lazım mı?

 42. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankadan sanal kart oluşturma ile yardım alabilirsiniz. Her bankanın süreci farklıdır ama amaç dönemsel limitli bir kart yaratıp bunu kullanmak. Ayrıca aliexpress’e mi güvenmiyorsun? Sıkıntı çıkarsa aliexpress’ten değil, alışverişi yaptığın bilgisayar ya da cep telefonundan çıkar. Aliexpress’in kart bilgileri ile ilgili bir şey yapması gbi bir şey söz konusu değil.

 43. FURKAN dedi ki:

  Bende aliexpress’ten çokça ürün alanlardan birisiyim.Ama malesef bisiklet aksesuarı almıştım lakin gönderim kodu değişmiş gönderi kodumun sonu CN ile takip edilebilirken şimdi sadece rakamlardan oluşmuş.Satıcı ile irtibata geçtim çalışan yanlışlık yaptı dedi.35 gün oldu kargom elime ulaşmadı.En az 6 günde elime ulaşan çok kargo oldu.İkinci husus ise toplam 9 parça ürün aldım ve umarım kargoya takılmaz. $70 , $80 doları geçen üründe aldım toplamda ama gümrük ücreti ödemedim.Gümrük ücreti almak bizler tüketici için kambur oluyor.En son alışverişim toplamda ayrı halde $ 100 dolarlık oldu.Ayrı ayrı paket halinde $22 dolar civarındadır.Ülkemiz kendi içinde üretse piyasa içinden alacağız.Belkide uluslararası piyasaya TL bazında satış yapılabilir ülke içine para aktarmış oluruz.Ülkemizde ürünler gerçekten çok pahalı aliexpress’ten alıp ülkemizde satılıyor.Umarım ki üretime ülkem geçer.Malesef ülkemizde fikir var lakin proje yok.

 44. D.D.Güçlü dedi ki:

  Furkan bey 2-3 ayı bulabiliyor bazen ürünün gelmesi. Takip numarasını düzeltsinler ve siz de süreyi geçecek gibiyse ya uzattırın ya da dispute açın.

 45. my dedi ki:

  alıekspresten aynı urunden 15 tane almak ıstıyorum alabılırmıyım sıkıntı olurmu

 46. D.D.Güçlü dedi ki:

  Farklı siparişlerde alın. Sipariş başına 30 doları geçmezse sıkıntı olmaz.

 47. Nefise dedi ki:

  52.99 dolar görtülü bebek telsizi alacam gümrük te takılır mı Gümrük para vermem gerekirmi

 48. D.D.Güçlü dedi ki:

  30 doların altı yazarsa sıkıntı olmaz. Bir de sim kart özelliği olmadığından emin olun. Gsm özelliği olan cihazların ülkeye gümrükten girmesi yasak, farklı işlemleri var.

 49. Şerife dedi ki:

  Merhaba. Siparisim baska bir ilde birisine teslim edilmis. Ptt kargo yönlendirmesiyle Çinde ki Tedarikci firmaya mesaj attim ama türkce olarak yazdim henuz cevap gelmedi. Sizce ne yapmam gerekiyor.

 50. D.D.Güçlü dedi ki:

  Türkçe yazmamalısınız. Sistem üzerinden dispute açın ve aliexpress para iadesi isteyin. Ama ingilizce bilen biri yardımcı olsun size.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.