Aliexpress’ten alışveriş yaparken gümrük öder miyim?

Eminim bana birçok soru gelecek aliexpress’ten alışveriş yaparken gümrük öder miyim diye. 2017 yılından önce gümrük sınırı 75 Euro’ydu. Ama 2017 yılı itibari ile bu sınırı 30 Euro’ya düşürdüler. Peki bu ne demek? 

Yurt dışından, Aliexpress, Amazon, Ebay gibi sitelerden alışveriş yaparken artık aldığımız ürünün eğer gümrük vergisi vermek istemiyorsak 30 euro altında olması gerekiyor. Aksi halde %18 ya da %20 vergi ödemeniz gerekiyor. 

Devlet size bir ürünü alamazsın demiyor ama 30 euro sınırını aşan ürünler için sizden vergi alırım diyor. Tabii kanunda daha önce var olan telefon getirilemez kuralı halen geçerli. 

Özellikle Amazon.de’nin yani Amazon’un Almanya sitesinin artık Türkçe hizmet vermeye başlamasından sonra olduğunu da söyleyebiliriz bu durumun. 

Peki biz Aliexpress severleri ne derecede etkiler? Aslında bakarsanız pek bir etkisi olmayacaktır diye düşünüyorum. Zira birçok ürünü zaten çok daha az tutarda yazıyor satıcı ve gümrük memuru gereksiz yere kafayı takmaz ise sorunsuzca geliyor. Aliexpress’te 30-75 Euro aralığında satılan herhangi bir ürün mekala 20 Euro yazılabilir, eğer hacim olarak da büyük değilse genelde gümrük memuru çok umursamıyor. 

Size tavsiyem, bundan sonra 30 Euro’dan fazla ürün alırsanız mutlaka satıcıya daha az yazmasını hatırlatın. Eğer çok yüksek fiyatlı bir ürün alacaksanız zaten gümrük vergisini kabul ederek alıyorsunuz demektir. 

Unutmadan, Aliexpress’ten alışveriş yaparken son ödemeyi yapmadan önce benim sitemdeki banner reklamlarından birine tıklayıp sonra ödemeyi yaparsanız ufak da olsa bir gelir elde ediyorum. Şimdiden teşekkürler. 

Mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

İyi alışverişler. 

112 Cevaplar

 1. Uğur dedi ki:

  Merhaba bütün yorumlara tek tek cevap yazmışsınız. Bravo!! Bende alibabadan 1000$lık makina getirteceğim %20den başka masrafım olurmu acaba ve kendi adıma getirtebilir miyim yoksa şirketmi olması lazım ve%20lik kısmı nereye ödeyeceğim

 2. D.D.Güçlü dedi ki:

  Makinanın özelliğine göre gümrük işlemleri yapılması gerekebilir. Yani %20 harici masraflar çıkabilir. Şahıs ve firma olayı da yine makinanın özelliğine bağlı. Gümrük ödemesini gümrük müdürlüklerine yapabilirsiniz ama hangi kargo firması olduğuna göre de size hiç kalmadan bu işlemleri yapanlar da var. Getirtmek istediğiniz makinanın gümrük kurallarını sitesinden bakabilirsiniz.

 3. İclal dedi ki:

  Kolay gelsin. Her sorulana cevap yazmışsınız ama ben sorunlarıma cevap bulamadım. AliExpress te tanesi 5$ Olan bardağı Alibaba da 1$ a buldum min sipariş adedi 100 diyor o kadar almayı düşünmüyordum ama bu kadar ucuzluk karşısında fikrimi değiştirdim alıp hediye ederim çevreme diye ama Ali babada şirket olması falan şartı var diyorlar. Bu konu da bileğiniz var mı? Ben şahıs olarak alamam mı %20lik vergiyi ödemeye de razıyım hatta ???

 4. D.D.Güçlü dedi ki:

  Şöyle ki, bu 100 bardağı gümrükten çekerken sıkıntı yaşayabilirsiniz, vergiyi verseniz bile ticaret yapma amacı ile aldığınız varsayılır ve ekstra şeyler istenir. Eğer varsa şirketi olan tanıdığınız, gümrük işlemlerini de bilen, ondan yardım almanızı öneririm.

 5. Selcuk dedi ki:

  Merhaba tüm sorulara yetişmeye çalışıyorsunuz benim de bir sorum olacak, aliexpressten ürün alarak sıcak satış ile satmak istiyorum, her bir siparişim 30 euro altında olacak, her bir siparişim tek ürün içericek fakat bir ay içerisinde adıma-adresime 40-50 tane ayrı sipariş vericem, ve siparişlerimin bazıları aynı ürün olucak. Cüzdan,saat, kolye, oyuncak tarzı küçük ebatlı ürünler olucak. Gümrükte bi sorun yaşarmıyım?

 6. D.D.Güçlü dedi ki:

  Normalde bir kontrol mekanizması ya da sınır yok. Lakin bu yaptığınızı yıllardır birçok insan yaptığı için devlet yakında farklı bir sistemi gündeme alabilir. Ama siz yine de arada farklı adres ve kişi ismi verin.

 7. ibrahim33 dedi ki:

  Mrb bende aliekspresten telefon aldım vergi ödemek istemiyorum ne yapmam gerekiyor

 8. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar hocam ben hayatımda ilk kez aliexpresten fiyatı 1$ olan kulaklık aldım bunun için benden ne kadar para keserler toplam masraf ne kadar olur teşekkürler

 9. D.D.Güçlü dedi ki:

  Gsm özellikli ürünlerin ülkeye girmesi yasak.

 10. D.D.Güçlü dedi ki:

  1 dolar 🙂

 11. sena dedi ki:

  merhaba iyi akşamlar yazılarınızı okudum ama hala tam emin olamıyorum benim gibi olan birçok kişi de var anladığım.Ayrı ayrı satıcılardan takı aksesuar aldım ve hiç bir satıcıdan 30 doların üstünde ürün almadım,ama toplamda 62 dolar.Böylece sınırı geçmiş oluyor muyum yani gümrükte sıkıntı olu mu vergi ödermiyim,yoksa ayrı ayrı olduğu için sorun olmaz mı.sonuçta aynı anda verildiği için bu siparişler toplamına bakılarak vergi değeri biçilmiyor mu,bu arada aldım derken henüz sipariş vermedim sepette bekletiyorum ama indirimi kaçırmamak için de acele ediyorum sizden cevap geldikten sonra sipariş vericem.şimdiden teşekkürler.

 12. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ayrı ayrı kargolanan ürünler 30 doları geçmiyorsa sıkıntı olmaz. Toplam diye bir kavram yok gümrükte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir