Aliexpress’ten alışveriş yaparken yapılan hatalar!

Bana sorduğunuz soruların bir derlemesi olarak da düşünebilirsiniz bu yazıyı. Yapılan hataları başlıklara ayırdım okuması kolay olsun diye. Umarım faydası olur 🙂 

Başlamadan önce, bu hataları yapmak istemiyorsanız mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

İngilizce bilmeden alışveriş yapmak

Giriş seviye de olsa İngilizce’nizin olması lazım. Yoksa aşağıda yazacağım hataların hepsini yapma olasılığınız kat be kat artar. Eğer İngilizce’niz yetmiyorsa lütfen birinden destek alın. En azından bana soru sorabilirsiniz.

Ürünleri teslim almadan onay vermek

En çok yapılan hata bu. Ürünlerinizi teslim almadan aliexpress’in uyarılarını yetersiz İngilizce ile yorumlayıp ürüne hemen onay vermem gerekiyor gibi düşünüyorsunuz. Ödeme yapmışsanız, ürün size ulaşıp da denemeden onay vermemelisiniz. 

 

Elektronik aletleri bir süre test etmeden onay vermek

Ürünler size ulaştıktan sonra da hemen onay vermek zorunda değilsiniz. Eğer ürünlerin ulaştığı bilgisi aliexpress’e girilmiş olsa bile size 10 gün veriliyor test etmeniz için. Bu süreyi iyi değerlendirin, özellikle elektronik ürünler belli bir kullanım sonunda sıkıntılılarsa gün yüzüne çıkıyor. Bir süre bekleyin, deneyin, inceleyin öyle onay verin. Eğer istediğiniz gibi değilse satıcı ile konuşarak paranızın belli bir kısmını ya da tamamını almanız mümkün. 

Alıcı Koruma Süresinin takip edilmemesi

Buyer Protection Plan (BPP) deniyor İngilizce ve birçok kişi buna dikkat etmiyor. Satıcı bazen bu süreyi uzatmayı unutabiliyor ve otomatik onay vermiş sayılıyorsunuz süre bitiminde. Ürünlerinizin sürelerini takip edin ve gerekirse satıcıyı süreyi uzatması konusunda uyarın. Bazı satıcılar da bu sürenin bitmesine izin vermeden sürekli yeniler. Size verilen sürenin maksimum 30 gün fazlasını beklemenizi öneririm. Aksi durumda para iadesi için open dispute yapın. 

Aynı anda çok fazla sipariş vermek

Aynı anda maksimum 15-20 ürün sipariş edin. Daha fazla ederseniz takibi çok zor oluyor. Ben 55 ürün almıştım 11.11 indiriminde, hepsi benim değil ama takibini bek yapıyorum, inanın çok zor takip ediliyor. Buyer Protection Plan’ın süresi dolmak üzere şu anda bir kısmının ve tek tek satıcılara yazmam gerekti süreyi uzatmaları için. Sadece takip edebileceğiniz kadar ürün alın, uğraşmak zorunda kalmayın. 

Kargo bedeline dikkat etmeden ödeme yapmak

Bazı ürünlerin kargo bedelleri fiyata yediriliyor, bazılarının ise haricen alınıyor. Her iki ürünün de ödediğiniz tutarı aynı oluyor aslında. Ödeme yapmadan önce mutlaka alt toplama dikkat edin, gözünüzden kaçan bir kargo bedeli olmasın. Bunun bir sebebi de, eğer bir şekilde geri ödeme almanız gerekirse, bu kargo bedelini geri ödemek zorunda değil satıcı. Bu sebeple kargo bedeli fiyata yedirilmiş ürünleri alın. 

Şikayetlerde kanıt gösterememek

Bu konuda izlemeniz gereken süreç şu; ürün size ulaştığında mutlaka kutuyu ve paketi açar açmak fotoğraflarını çekin. Sonrasında eğer eksik bir ürün varsa ya da kutu hasarlıysa bunu kanıtlamanız istenecektir. Özellikle de resim olmadan haklı bulmuyor sizi aliexpress, hatta open dispute bile yapamıyorsunuz ürünü aldım ama hatalı diyerek, mutlaka fotoğraf istiyor. 

Teslim edilmeyen ürünlerde satıcının ikna çabasına kanmak

Eğer bir ürün teslim edilmemişse satıcı size ürünü tekrar yollamayı teklif ediyor. Bu durumda da BPP’yi uzatması gerekiyor. Ama bazı satıcılar bunu yapmıyorlar. Size tavsiyem ne olursa olsun satıcıdan para iadesi isteyin ve gerekirse ürünü tekrar sipariş edin. Ya da aynı mağazadan yeni bir ürün alın ve iade edeceği tutar kadar bu üründe indirime gitmesini isteyin. Özetle eski siparişle uğraşmayın, yeni sipariş verin.

Geri ödeme alırken Paypal ödemesini kabul edip dispute’u kapamak

Unutmayın bu yazının yazıldığı tarihlerde Paypal Türkiye’de kullanılmıyordu. Eğer geri ödeme alacaksanız aliexpress üzerinden alın. Paypal ya da farklı bir ödeme metodu ile almayın. Eğer Paypal bir gün ülkemizde tekrar açılırsa ve Paypal ile ödemeyi kabul ederseniz, size yatan paradan Paypal’ın komisyon çekeceğini unutmayın. Aliexpress aracılığı ile yatırırlarsa herhangi bir kaybınız olmaz, hatta dolar sürekli yükseldiği için ülkemizde, kar bile edebilirsiniz 🙂 

Takip numarası verilmiş ürünlerin takibini düzgün yapmamak

Birçoğunuz size verilen kargo numaralarını düzgün sitelerden takip etmiyor. Bu numaralar bazen PTT ile takip edilebilir oluyor, bazen de farklı kargo firmalarından takip ediliyorlar. Genelde 5 dolar altına da düzgün bir kargo takip numarası alamazsınız. Lütfen kargoyu takip edemediğiniz için satıcıyı üzmeyin 🙂 Böyle şeyleri ürün siparişini vermeden önce de satıcıyla konuşabilirsiniz. 

Geri bildirimde bulunmamak

Her şey bittikten sonra mutlaka feedback verin ve yorum yazın. Unutmayın siz de bu yorumlara bakarak alışveriş yapıyorsunuz. Ayrıca bu sizin gücünüz, eğer satıcı size üçkağıt yaparsa direkt tehdit edebilirsiniz kötü feedback veririm diye. 180 derece dönüyorlar 🙂 

Eğer sormak istediğiniz bir konu varsa yorum kısmında sorabilirsiniz, olabildiğince çok kişiye cevap vermeye çalışıyorum. Yaklaşık 450 yorum yapılmış öyle diyeyim.

Bir de alışveriş sonunda ödemeyi yapmadan önce sitemdeki aliexpress bannerlarına tıklayıp sonra ödeme yaparsanız ufak bir gelirim oluyor. Lütfen bunu atlamayın, her yaptığınız alışveriş öncesinde böyle yaparsanız ben de bilgilendirici yazılar yazmaya devam edebilirim. 

İyi alışverişler. 

8 Cevaplar

 1. Vedia dedi ki:

  Iyi aksamar ben aldigim urunun parasini odedikten sonra yanlislikla urunu iptal ettim. Parasini degil urunu istiyorum ne yapmaliyim.

 2. D.D.Güçlü dedi ki:

  İptal edebilmiş olmanızın tek yolu kargolanmamış olmasıdır. Bu durumda da paranız bankaya iade olur. Yeni sipariş verebilirsiniz.

 3. Esra dedi ki:

  Ürünleri takip etmek nasıl oluyor? Bende 8 farklı magazdan sipariş vereceğim toplamda ufak tefek bebek ürünleri hep 47 dolar tutuyor. Birde gümrük vergisi cikiyormu illa.Çıkarsa nasıl haberimiz oluyor?

 4. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle tepedeki menüden aliexpress yazıları sayfası altındaki 4 yazıyı da okuyun, hele ki ilk alışverişinizse. Sipariş başına 30 doları geçmezse sıkıntı olmaz. 4-5 dolar üstü takip no verirler (ptt ya da aliexpress’in siparişlerim sayfasında her siparişi ayrı ayrı takip edebilirsiniz) bu tutarın altına da satıcıya sorun, eğer takip yok diyorsa tavsiyem 1-2 dolarsa kargo, verin takip nolu olsun. Satıcıya soru sormaktan çekinmeyin.

 5. Sezer dedi ki:

  İyi günler, birkaç sorum olacaktı.(Makalelerinizin tümünü okudum.)
  1) 56.75 dolarlık bir siparişim var toplamda ((farklı mağazalardan)) gümrük vergisi çıkmaz yazan bi makalenizi okudum 80 dolara kadar bu hala geçerli mi çünkü tutar 203 tl. (Ürünler bisiklet ekipmanları büyük bir koli olmayacak tahminimce)
  2) Ürünler kargolanıp gönderilirken hepsi bir yerde toplanıp bir koliye koyulup mu gönderiliyor yoksa mağazalar kendilerinden sipariş ettiklerimi mi gönderiyorlar direk. Yani her bir farklı ürünüm farklı zamanlarda gelebilir ve ben teslim alabilir miyim?

 6. D.D.Güçlü dedi ki:

  Gümrük sınırı 30 euro artık. Sipariş başına geçmediği sürece sıkıntı olmaz. Ürünler sipariş başına ayrı ayrı yollanır.

 7. GG dedi ki:

  Merhaba,
  Aynı satıcıdan 7 parça ürün sipariş ettim ve hepsini tek sepette toplu halde satın aldım. Ürünlerim elime ulaştı sorunsuz, hepsi iyi durumda ancak 1 tanesi satış görselinden biraz farklı olduğu için istediğim gibi değil, bunu da yorumlarımda belirtmek istiyorum. Tek tek dispute açabileceğimi görüntülüyorum ama beğendiğim ürünleri tek tek onaylamamın/yorum yazmamın bir yolu var mı? Onay verme aşamasında beğenmediğim ürünü seçili yapmazsam o ürün elime ulaşmamış mı sayılıyor sistem tarafından? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Cevabınız için teşekkürler

 8. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ben genelde biraz da kozları elimde tutmak için dispute açtığım ürün sonuçlanana kadar diğerine de onay vermiyorum. Böylelikle satıcı daha istekli oluyor çözüme. Ama tek tek puanlama oluyordu en son.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir