Aliexpress’ten alışveriş yapmanın 10 kuralı!

Aliexpress neydi?

Aliexpress emekti! 🙂

aliexpress

Daha önce Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır yazısı yazmıştım. Aradan biraz zaman geçti ve ben Aliexpress konusunda daha da uzmanlaştım ve 10 maddede Aliexpress’ten alışverişin listesini çıkardım.

Eğer bu maddelere uyarsanız sıkıntı yaşamadan Aliexpress’ten alışveriş yapabilirsiniz.

Yazıya başlamadan önce, alışveriş yapacaksanız lütfen bu linkten gidin, her aldığınız üründe bana da ufacık da olsa bir yardımınız oluyor.

https://ad.admitad.com/g/qa7w8joxdka1b5c318caa794ddcf6a/

Maddelerde bir önem sırası yapmadım. Hepsine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü. Haydi başlayalım…

1- Satın almadan önce yorumları mutlaka okuyun.

Sadece satıcının yorumlarını okumanız yetmez. Aynı zamanda o ürün sayfasnıdaki yorumları da okumanız gerekiyor. Çünkü ürünün durumuna ve satıcının tutumuna dair bilgileri en güzel buralardan anlayabilirsiniz. Yine buradan da ürünün fason olup olmadığını çıkarabilirsiniz. Mesela, SJCAM’in SJ4000-5000 model aksiyon kameraları go-pro çakması olarak çıktı. Ama sonra bunların da fasonları yapıldı. Alırken dikkat etmek lazım. Fasonun fasonunu almak ilginç olabilir…

seller_feedback_in Satıcının yorumlarını ürün sayfasında sağ tarafta satıcıya tıklayarak görebilirsiniz.

2- Ürünün alternatiflerini mutlaka araştırın.

Aliexpress’te aynı ürünü satan onlarca satıcı var. Bu satıcıların bazıları ürünü tedarik ederken daha hesaplıya alıp daha ucuza satabiliyor. Ya da kampanya yapıp daha hesaplıya verebiliyor. Bazı ürünler de TR’de daha hesaplı. Mesela micro sd kartların bazı modelleri ülkemizde daha hesaplı. Hem de en az 2 sene garantili oluyorlar. Başka bir örnek de SJCAM, TR’de 400 lira civarında satılıyordu, aynı dönemde Aliexpress’te 100 dolardı. 2 sene garanti için 100 lira fazla vermek mantıklı olur. Karşınıza çıkan ilk ürünü almamakta fayda var özetle. Çok spesifik bir ürünse ve başka satan yoksa yapacak bir şey yok tabii.

3- Ürün görseli ve açıklamalarına dikkat edin.

Zira ürünün görseli ile açıklamaları aynı olmayabilir. Türkiye’de de bazen olabiliyor. Görselde gösterdiği bazı ürünleri açıklamada göndermeyeceklerini söyleyebiliyorlar. Hatta bazen ürün görseli boyut olarak o kadar yanıltıcı oluyor ki, açıklamaları okumazsanız işinize yaramayan ürün almış olursunuz. Ben bileme taşı alacaktım. Baktım, fiyatlar muhteşem, tam da istediği gibi taşlar. Ama sonra açıklamaları okuyunca benim aradığımın 3’te 1′, boyutunda olduklarını gördüm. Gerçekten hayal kırıklığı oluyor ama elinize geçtiğindeki aldatılmışlık hissinden iyidir.

Ayrıca bir ilanda birden fazla ürün satılabiliyor. Mesela tişört alacaksınız diyelim. Aynı ürünün tek ilan altında birçok şekilde satılan türü olabilir. Bunu ya seçmeli ya da satın alırken açıklama alanına girmelisiniz. Evet alışveriş o kadar da kolay değil 🙂 İlk zamanlar biraz emek istiyor, ama sonra alışınca bunları otomatikman ve hızlıca yapabileceksiniz. Resimde bir USB kablonun onlarca seçeneğini görüyorsunuz 🙂

item_type_selection

4- Giriş seviyesinde İngilizce bilmeden alışveriş yapmayın.

En azından ilk alışverişi bilen biri ile yapın, sonrasında bir sıkıntı çıktığında yine İngilizce konuşmanız gerekecek. Aliexpress’in Türkçe sitesi ve desteği yok. Google çeviriye güvenip de işlem yapmayın. Aynı zamanda siteyi Türkçe görüp de Çinlilerle Türkçe konuşacağınızı sanmayın. Bazen İngilizce’yi bile zor anlıyorlar.

5- Türkiye gümrüğündeki sınırlamalara uygun alışveriş yapın.

Sınır 75 Euro yani 80 dolar civarıdır. Ama siz 70 doların üstünde ürün almayın yine de. Alsanız da üstüne daha düşük yazmalarını ve hediye etiketi ile yollamalarını isteyin. Telefon vb. ülkeye girişi vergilerini dahi ödemiş olsanız yasak olan ürünleri almayın. Gümrükte takılırsa onca paraya yazık olur. Çok pahalı bir ürün sipariş ettiyseniz, düzgün bir kargo yöntemi seçin ki gümrükte takibini yapsınlar. Yoksa ürününüz gümrükte mi takılmış bilemezsiniz.

Bir de aldığınız ürünün boyutuna ve gümrük memurunun o günkü ruh haline göre bir anda vergi istenebilir sizden. Çok olan bir durum değil ama 500 dolara olan ürün gift diye yollanıp paketi de çok büyük değilse sıkıntısız girerken, 20 dolara aldığınız paketi büyük olan bir ürün gümrükte takılıp, fiyatını kanıtlamanız istenebilir. Kanıtlayamazsanız da gümrük memurunun söylediği fiyat üzerinden vergisini vermek durumunda kala bilirsiniz. Ama dediğim gibi şimdiye kadar birkaç kere başıma geldi bu ekstra durumlar.

6- Kargo ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler.

10 doların üstündeki siparişlerde mutlaka takip numarası isteyin. Hatta 5 doların üstüne dahi teklif edebilirsiniz. Ama 5 doların altı için satıcı takip edilebilir bir metotla yollamaz ise bu normaldir, telaş etmeyin. Şunu da unutmayın, birçok ürün Çin’den ülkemize çok kısa zamanda geliyor ama ülkemizde PTT’nin size teslim etmesi çok uzun hatta bazen 1 ay alabiliyor. Oldu da kargonuzu takip edilebilir yolladı satıcı, o zaman takıldığı yeri görüp, gidip direkt şubeden bile alabilirsiniz. Bazen şubede rafların arkasına falan düştüğü olabiliyor. Ucuz etin yahnisi…

Her zaman ücretsiz kargo en iyi yöntem değildir. Bazen kargo ücretini ilave ederek daha ucuza alabileceğiniz ürünler çıkabiliyor.

7- Open Dispute yani anlaşmazlık kaydı açmadan önce mutlaka satıcıya mesaj atın.

2 gün içinde cevap gelmezse o zaman açarsınız. Bazen alıcı koruma programının süresini arttırarak, ya da bazen de yeni ürün çıkararak sorunu çözdürebilirsiniz. Tabii parayı geri isterseniz de birçok satıcı çok kurcalamadan iade yapıyorlar tabii tutar küçükse; büyükse geri kargolamanızı da isteyebilirler. Aceleci olmayın, satıcıyla konuşmadan Aliexpress’e şikayet etmeyin hemen.

8- Puanlar sizin gücünüz.

Ola ki ürünü aldınız ve beğenmediniz ya da ürün hiç ulaşmadı. Yanlışlıkla kargoyu aldım deseniz bile satıcıya durumu anlatın. Eğer uçuk bir fiyatı yoksa ürünün, genelde parayı geri veriyorlar; ürünü teslim almış dahi olsanız en azından paranızın bir kısmını da talep edebilirsiniz. Çünkü kötü bir yorum, düşük bir puan demek, 100 siparişten olmak demek anlamına gelebilir. Bundan dolayı çok korkuyorlar.

Ek olarak, size de puan veriyorlar. Sürekli üçkağıt yapmaya çalışırsanız siz de kötü puan alıp satıcının size ürünü yollamamasına neden olabilirsiniz. Eğer puanlarınız yüzde yüz ise, satıcının da size davranışı değişiyor, daha ılımlı yaklaşıyor.

Mutlaka her alışverişten sora satıcıyı değerlendirin. Bu sonradan sipariş verenler için yönlendirici olacak, hatta sizin için bile.

9- Büyük indirimleri ve indirim kuponu fırsatlarını takip edin.

Dönem dönem her mağaza stok eritmek için benzer indirimler yapıyorlar ama belli günlerde tüm Aliexpress indirime giriyor. İstediğniz bir telefon kılıfı bir anda 5 dolardan 1 dolara inmiş olabiliyor. Mesela her yıl Kasım’ın 11’inde yani 11.11’de büyük indirimler olur 24 saatliğine. 2015 yılında Aliexpress’in tek günlük cirosu 14 milyar dolardı. O derece çok satış oluyor. Kasım sonu Aralık başı gibi Black Friday; ama 11.11’deki gibi büyük bir festival havası olmuyor. Ayrıca indirim kuponu fırsatları var. Baze mağazalar belli tutarlarda alışverişe küçük de olsa indirimler yapabiliyorlar. 30 dolar alışveriş yapın 2 dolar inelim gibi. Ayrıca Aliexpress de satıcı bağımsız benzer kampanyalar yapabiliyor.

10- Sanal Kredi kartı kullanın.

Malum yurt dışından alışveriş yapıyorsunuz. Her ne kadar Aliexpress Türkiye’deki herhangi bir platformdan daha güvenli olsa da, bir sıkıntı durumunda başvurabileceğiniz bir mahkeme olmayacak. Ne olur ne olmaz riske girmeyin ve sanal kredi kartı ile çalışın. Hatta sanal kartınızı direkt kart olarak tanımlayın Aliexpress’in sistemine, her seferinde tekrar kart bilgilerini girmeyin, her zaman aynı bilgisayardan alım yapmıyorsanız özellikle dikkat edin buna. Limiti verirken, ürünün parasının hemen çekilmeyebileceğini hesap ederek en az 1 haftalık limit geçerlilik süresi belirleyin sanal karta. Maalesef Paypal geçmiyor. AliPay diye başka bir ödeme sistemleri var.

Mail listeme üye olarak, online alışveriş hakkında birçok bilgiye erişebilir, kampanyalar hakkında bilgi alabilir ve hediye çekilişlerine katılabilirsiniz.

Herkese iyi alışverişler 🙂

Not: Yazıyı yazarken fikirleri ile bana destek olan Güven Güleç‘e teşekkür ederim.

629 Cevaplar

 1. Akay dedi ki:

  Siparis verirken Aliexpress alipay’ı kullanmayın diye yazmış. Alipay dışında nasıl Sipariş verebiliriz? Sistem alipay ‘à direk yönlendiriyor:((

 2. kevser dedi ki:

  Merhaba urunleri banka kartiyla alabilir miyiz birde dolar olarak mi tl olarak mi odeme yapiyorum yani kartimiza ne yatirmamiz gerekiyor

 3. D.D.Güçlü dedi ki:

  Banka kartı izin veriyorsa alabilirsiniz, bankaya sormanız lazım. TL’ye çevirip alabiliyorsunuz. Ya da direkt aldığınızda çevirimi banka yapabilir. Yine bankaya sorun bunu da.

 4. Ömer Aktuğ dedi ki:

  Kardeş ben siparis verdim ama 7 tane malimin 5 ine onay verdi diger ikisinde para iadesi isticem nasil yapabilirim ?

 5. Davut dedi ki:

  İyi günler elektronik sgara gümrükte takılırmı

 6. Eyüp Cem dedi ki:

  MERHABA BEN İLK DEFA ALIŞVERİŞ YAPACAGİM 11.11 E OZEL İNDİRİM VAR SAAT ALACAGİM. ONCELİKLE GUANQIN OFFİCİAL STORE U ONERİRMİSİNİZ. VE TAKİP NUMARASI ALIN DEMİŞTİNİZ , TAKİP NUMARASI NASİL ALINIYOR . AYRICA TELEFONDAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYI DUSUNUYORUM BİLGİSAYARLA ARASINDA FARK OLURMU NEREDE N ALIŞ VERİŞ YAPAYIM. Cevaplarsaniz çok sevinirim 🙂

 7. D.D.Güçlü dedi ki:

  Merhaba, öncelikle büyük harfle yazmanın internette bağırmak olduğunu unutmayalım 🙂 Bence alabilirsiniz. Ödemeyi yapmadan önce sitemdeki bannerlardan birine tıklayıp sonra öderseniz ufak bir gelirim oluyor. Unutmazsanız sevinirim 🙂

 8. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bunu anlamanın en kolay yolu elektronik sigara satan mağazalarda yorum yapan Türk var mı buna bakmaktır. Eğer alan varsa ve yorum yazmışsa gelmiş demektir. Bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama emin olmak için bakabilirsiniz. Ödemeyi yapmadan önce sitemdeki bannerlardan birine tıklayıp sonra öderseniz ufak bir gelirim oluyor. Unutmazsanız sevinirim 🙂

 9. mustafa dedi ki:

  Sorry, this order is failed due to internet connection problems.You can go back to shopping cart. ,sürekli böyle bir hata alıyorum ve çözemiyorum. 11.11 kampanyasını da kaçırmak istemiyorum yardım ederseniz sevinirim.

 10. Busra dedi ki:

  Merhaba aliexpresten genelde alışveriş yapıyorum ama bugun yaptığım alışverişte ödeme yaptığım halde ödeme bekleniyor diyor. 11.11 e özel bir durum mu ? ödeme talebiniz alindi en fazla 6 saat bekleyin diyor kafam karıştı tekrar ödeme yapmalıyım ucretin 2 defa çekilmesinden korkuyorum

 11. yağmur dedi ki:

  kredi kartımın hesap özetinde aldığım ürünler dolar olarak gözüküyor. bunu nasıl tl’ye çevireceğim?

 12. D.D.Güçlü dedi ki:

  Normal telaş etmenize gerek yok. Milyonlarca satış oluyor.

 13. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankayı arayıp dolar alışverişi yaptığımda o günün kurundan tl ekstreme yansıtılmasını istiyorum deyin bakalım ne diyecekler. Bu sıkıntı genelde işbankasında oluyordu, ön tanımlı olan seçenek bu sanırım.

  Yalnız dikkat edin, eğer dolar hesabınız varsa aynı bankada, ay sonunda dolar olarak ödemenizi isteyecektir ama dolar hesabı yoksa hesap kesim tarihindeki kurdan tl’ye çevirebilir. Bu da eğer dolar yükselirse işinize gelmez. Siz bankayı arayın ve en doğru bilgiyi onlardan alın. Bankadan bankaya uygulamalar değişiyor.

 14. Ahmet dedi ki:

  Tc zirat kartıyla odeme yapılırmı ve dolar tl ye nasıl cevrilir

 15. Ela dedi ki:

  350 350 olmak üzere toplam 700 tl lik alışveriş yaptım.Gümrükte takıldı.Gelmediği takdirde paramızın boşuna gitme ihtimali var mı?Satıcı gecikmrli de olsa tarafımıza gelcepini söylemiş ama.

 16. D.D.Güçlü dedi ki:

  Eğer gümrükte vergileri öderseniz ve Türkiye’ye gelmesi yasak (telefon vb.) ürünler arasında değilse sıkıntı olmaz. Satıcı sizin gümrük vergisini verip vermediğinizi bilmez. Gümrüğü arayıp öğrenmeniz lazım, ya da aracı kargo firmasına sorabilirsiniz.

 17. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankanızla konuşmanız gereken konular bunlar. Dolar o günkü banka kurundan da çevirilebilir bankanız tarafından, bankada dolar hesabınız varsa hiç çevrilmeyip direk dolar olarak da ekstre gelebilir. Bu ayarları banka ile yapabilrisiniz. Kartınızı online ve yurt dışı alışverişe de yine bankanızla konuşarak açtırabilirsiniz.

 18. Merve dedi ki:

  Merhaba. Ürünü onayla diye bir secenek var o ürün elimize gelince mi basmalıyız ?

 19. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ürün alıp istediğiniz gibiyse basmalısınız. Ürün gelmezse ya da istediğiniz özellikte değilse dispute açmanız gerekiyor. Türkçesi uyuşmazlık kaydı olabilir tam hatırlamıyorum. İngilizce siteyi kullanmanızı öneririm, bilmiyorsanız birinden yardım alabilirsiniz şikayet etmeniz gerekirse.

  Size bir süre veriyor satıcı siparişin içinde görürsünüz zaman sayacını. Bu sayacın dolmasına 1 hafta kalmışsa ve ürün elinize ulaşmamışsa da dispute açabilirsiniz para iadesi için. Ama dispute açmadan önce satıcıya süreyi uzatmasını söyleyebilirsiniz eğer zaten kendisi uzatmamışsa. Bazen 3-4 ayı bulabiliyor ufak ürünlerin gelmesi ama 10 dolar üstü siparişlerinizin maks 1,5-2 ay içinde gelmesi beklenir.

 20. meryem dedi ki:

  Merhabalar.ben aliexpress ten çok alış veriş yaptım. Son alış verisimde ödeme yaptım. Ama ürünü sistem iptal etmiş. Karta baktım para çekilmiş.satici dolandırıcılık olduğu zaman ürünü ödeme alsana kapılı gösteriyor. Sizde para iadesi olur mu.birde her zaman odedigim karttan ödemeye izin vermiyor

 21. BURAK dedi ki:

  İYİ GÜNLER BEN ÜRÜN ALDIM 5 GÜN OLDU AMA TALİP YAPAMIYORUM TAKİP NUMARASI BU 80441179744590 SİPARİŞ NUMARSINI GİRDİĞİMDE UPS DİYE HATA VERİYOR ÜYE OLMADAN ALDIM BEN ÜRÜNÜ SONRA ÜYE OLDUM ÜRÜNÜMÜN DURUMUNU NASIL
  İZLEYEBİLİRİM LÜTFEN YARDIMM AYRICA KAÇ GÜN İÇİNDE GELİR ONUDA GÖREMEDİM HEMEN ALDIM YARDIM EDİN LÜTFEN NASIL ÖĞRENEBİLİRİM

 22. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bazı ürünlerde kargo takibi yapamazsınız. Bazılarında da 10 günü bulabilir kargonun takip edilebilir olması. UPS değildir muhtemelen. Satıcının tracking altında verdiği bir kargo firması linki varsa bunun kullanın ya da satıcıya sorun.

 23. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle kart limitlerinizi kontrol edin. Para iadesi karta yapılır eğer satıcı ürünü yollamazsa. Siz de Open dispute yapabilirsiniz.

 24. Emir dedi ki:

  Ben ürünümü alirken kredi kartini kaydedip aldim o ürünün parası kredi kartimdanmı alindi yoksa kapidami odeyecegim ?

 25. D.D.Güçlü dedi ki:

  Kapida ödeme yok.

 26. Işık dedi ki:

  iyi günler ben alışveriş yapmayı düşünüyorum telefon kılıfları baya hemde kendime aileme gibi, ama her şeyi anladım da şu ödemeyi anlamadım yaşım gereği sanal kartım yok bankamatik kartımla yapacağım ödemeyi ama nasıl bir yol izlemeliyim ? onayı nasıl vereceğim ürün bana ulaşınca
  mı? satıcı bunu sıkıntı yapmıyor değil mi ilk defa alışveriş yapacağım aliexpress’ten. Bankamatik kartı olduğu içinde ben kendi adıma güvenlik sıkıntısı yaşar mıyım cevaplarsanız sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

 27. Merve dedi ki:

  Sanal Kart ile ödeme yapmak üzere iken yalnış tel girdiğim iÇin güvenlik kodu yazamadım . Şimdi kartımı kabul etmiyor başka kart gir diyor bu 24 saat falan mı sürer yoksa kartımı bir daha hiç kabul etmez mi ne yapmalıyım ?

 28. İlyas dedi ki:

  Aliexpress nasıl ürün satabilirim

 29. D.D.Güçlü dedi ki:

  Hiç denemedim, satıcı olarak başvurmayı destek kaydı açarak sorun isterseniz.

 30. D.D.Güçlü dedi ki:

  Belki kartı bir süre bloke etmiştir. Başıma gelmediği için detaylı bir bilgim yok maalesef.

 31. D.D.Güçlü dedi ki:

  Öncelikle bankamatik kart ile internetten harcama yapıp yapamayacağını bankan ile konuşman lazım. Yani yurtdışı online ödemeye açık olması lazım. İkinci olarak çok güvenlik sorunu olacağını sanmıyorum, hesapta ne kadar para varsa o kadar harcayabileceksiniz zaten.

  Bu ilk dediğimi önce çözün, sonra yazımı tekrar okuyun ve hala alışverişte sıkıntı yaşarsanız bana sorun beraber çözelim. Bu arada alışverişte ödemeyi yapmadan önce benim sitemdeki aliexpress bannerlarından birine tıklayıp ödeme yapabilirseniz sevinirim, ufak da olsa bir gelirim oluyor.

 32. gökay dedi ki:

  ödemeler dolar üzerindenmi TL üzerindenmi oluyor

 33. yeliz dedi ki:

  Merhaba, garantinin bonus hesap kartı ile alışveriş yapılabiliyormu geçerlimi ?

 34. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankaya alakalı bir durum. Diğer yorumları okursanız süreci açıklamıştım.

 35. D.D.Güçlü dedi ki:

  Bankanıza bağlı. Ödeme dolar ile oluyor ama ödediğiniz bankada kartınıza bağlı bir dolar hesabı yoksa, TL olarak yansıtır o günün kurundan. Eğer dolar hesabınız varsa da dikkat edin ekstre kesim tarihinde TL’ye çevirebilir. Doların sürekli yükseldiğini düşünürsek sıkıntılı bir durum. Bankanız ile görüşün, kendi süreçlerini açıklasınlar.

 36. Mehmet dedi ki:

  Dron aldim satici turkiyeye geldi diyor alici koruma 15 gun kaldi nerelere vakabilirim hangi gumruge gelmistir.. Nasil arastirabilirim yada ucretsiz kargolari ptt kayit altina almiyor satici takip numarali verse bile..

 37. Mehmetalialtun dedi ki:

  Dron aldim satici turkiyeye geldi diyor nerelere vakabilirim hangi gumruge gelmistir.. Nasil arastirabilirim yada ucretsiz kargolari ptt kayit altina almiyor satici takip numarali verse bile..

 38. Yasin dedi ki:

  Kolay gelsin. Acaba neden ürünlerde iki fiyat yaxıyor. “2-2.3 $” gibi. Bu 2 dolar mı demek 2.3 dolar mı?

 39. Muhammet dedi ki:

  Merhaba ben 150 kutu ürün almak isiyorum tahmini 2500 ₺ tutacak bunun için nasıl gümrük vergisi ödemem gerekir sizce? Hediye olarak alıyorum ancak ticari olmadığını nasıl ispat ederim?

 40. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ürünün farklı versiyonları oluyor. Mesela kolye alacaksınız diyelim, gümüş zincir 2 dolar, altın zincir 2,5 dolar. Ürünü sepete eklerken seçmeniz istenecek, seçtikçe fiyatın değiştiğini görürsünüz zaten.

 41. D.D.Güçlü dedi ki:

  Merhaba, birkaç farklı alma şekli var. İsterseniz doga@ddguclu.net‘e mail atarsanız danışmanlık verebilirim alım sürecinde.

  Özeti şu, ya ayrı ayrı alacaksınız ve her bir parçası 70 doların altında olacak. Ya da tek seferde alıp dhl gibi düzgün bir firma ile yollatacaksınız ki gümrük işlemlerini adam akıllı yapsınlar. Gümrüğe geldiğinde size haber versinler ki %20 civarında bir gümrük vergisi vermeniz getekir tek siparişte alırsanız. Dediğim gibi mail atarsanız danışmanlık verebilirim alım sürecinde.

 42. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ücretsiz kargo olması PTT’nin kayıt altına almadığı anlamına gelmez. Ne kadara aldığınız da önemli drone’u. Eğer 70-80 dolar üstü ise gümrük vergilerini ödemeniz lazım. Altından ise gümrükten geçer. Satıcı takip numarası koymuştur, 10 dolar üstü siparişlerde takipli yollarlar.

 43. Yasin dedi ki:

  Bu elektronik sigara ile ilgili soru sorulmuştu. Eğer gümrük’ün bu yönergesi hâlâ geçerliyse 14. maddede ithali yasaktır diyor. Lütfen bakınız.Ayrıca D.D Güçlü bey yukarıdaki yorumunuzu değiştirmeniz doğru olur diye düşünüyorum.
  http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

 44. K. C. dedi ki:

  Merhaba. Bir yıl içinde ürün getirtme sınırı var mı? 11 tane ürün aldım takılma gibi durumu olur mu?

 45. Recep dedi ki:

  Bir ürün satın alırken “adresi eklerken” dikkat edilecek bir husus var mı?

 46. ozlem dedi ki:

  Merhaba güven bey size bir sorum olacak 2 ayrı ürün alacagim aliexpressten farkettik ki urunlerin ikiside aynı firmanın ürünü elektronik. Cihaz toplam fiyat 69,56 dolar tutuyor bunlari siparis edersem gumruk ucreti odermiyim siparisimi nasil vermem dogru olur bilemedim yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler…

 47. D.D.Güçlü dedi ki:

  Ürün sınırı yok. Sadece tek seferde 80 doları geçerse vergi verirsiniz. Ürün alımlarınızda internet sitemdeki aliexpress reklamlarına tıklayıp sonra ödemeyi unutmayın, ufak bir gelir elde ediyorum ve sizlere destek olmaya devam ediyorum bu sayede 🙂

 48. D.D.Güçlü dedi ki:

  Türkçe karakter kabul etmez. Bunun dışında bir kriter yok. Lakin unutmayın ki postaneden gelecekler, mümkünse işyeri adresi verin ya da ev adresi veriyorsanız da evde birileri olsun. Bazen ptt görevlileri geldik bulamadık kağıdı bırakmamayı tercih ediyorlar.

 49. D.D.Güçlü dedi ki:

  Güven Bey? 🙂 Ayrı ayrı almanız daha garanti olur. Gümrük ödemezsiniz. Ürün alımlarınızda internet sitemdeki aliexpress reklamlarına tıklayıp sonra ödemeyi unutmayın, ufak bir gelir elde ediyorum ve sizlere destek olmaya devam ediyorum bu sayede 🙂

 50. Yasin dedi ki:

  Pardon bir ürüne bakıyordum da, paket ağırlığı kısmınında $7 kuponunu alın , üstüne gelice üzgünüz zaten kupon almışsınız hemen kullanın gibi bir şeyler diyor. Nedir bu kupon olayı? Ürünü alınca kupon mu veriyor? yoksa zaten kuponum mu var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir